UC Recurring Payments and Subscriptions (7.x-2.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (103 entries)

en: Next
cs: Další

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Subscribers
cs: Registrovaní

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Overview
cs: Přehled

en: Date
cs: Datum

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Name
cs: Jméno

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: remove
cs: odstranit

en: Total
cs: Celkem

en: User
cs: Uživatel

en: Check
cs: Šek

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Options
cs: Možnosti

en: Active
cs: Aktivní

en: Filter
cs: Filtr

en: Price
cs: Cena

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Other
cs: Jiné

en: Remaining
cs: Zbývající

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: Expired
cs: Ukončena platnost

en: unlimited
cs: neomezené

en: Credit card details
cs: Detaily platební karty

en: Product
cs: Produkt

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Products
cs: Produkty

en: day(s)
cs: dnů

en: week(s)
cs: týdnů

en: month(s)
cs: měsíc(ů)

en: Yearly
cs: Ročně

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: Subscription
cs: Přihláška

en: A payment has been accepted.
cs: Platba byla přijata.

en: year(s)
cs: roků

en: Cancelled
cs: Stronováno

en: Account
cs: Účet

en: Notification
cs: Oznámení

en: Credit card
cs: Platební karta

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
cs: Pokud je zůstatek menší nebo rovný 0 Kč

en: Save order
cs: Uložit pořadí

en: COD
cs: Dobírka

en: Test Gateway
cs: Testovací brána

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
cs: ARB platba zaznamenána pro objednávku @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
cs: Produkt @sku má neplatné nastavení intervalu pro Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
cs: Objednávka č. @order_id

en: Order @order_id - @sku
cs: Objednávka @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
cs: Authorize.Net: Pravidelný poplatek pro @model skončil chybou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
cs: Authorize.Net: Zrušení předplatného @subscription_id skončilo chybou.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
cs: Authorize.Net: Předplatné @subscription_id zrušeno.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
cs: Tuto akci nelze vrátit zpět. Může mít za následek ukončení předplacených služeb.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
cs: Napište jméno majitele tak, jak je uvedeno na kartě.

en: You have entered an invalid credit card number.
cs: Bylo zadáno neplatné čislo kreditní karty.

en: The start date you entered is invalid.
cs: Počáteční datum, které jste zadali, je neplatné.

en: The credit card you entered has expired.
cs: Vámi zadaná kreditní karta již není platná.

en: The issue number you entered is invalid.
cs: Číslo problému, které jste zadali, je neplatné.

en: You have entered an invalid CVV number.
cs: Zadali jste neplatné bezpečnostní číslo CVV.

en: You must enter the issuing bank for that card.
cs: Musíte uvést banku, která tuto kartu vydala.

en: The credit card type did not pass validation.
cs: Typ kreditní karty byl odmítnut během ověření.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
cs: Nelze se připojit k CyberSource přes SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
cs: Omlouváme se za zpoždění, ale v tomto okamžiku nejsme schopni zpracovat Vaši kreditní kartu. Prosím <a href="!url">kontaktujte prodejce</a> pro dokončení Vaší objednávky.

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
cs: <b>CyberSource profil vytvořen.</b><br /><b>ID předplatného:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
cs: <b>Pokus o vytvoření profilu CyberSource se nezdařilo.</b><br /><b>Příčina:</b> @code

en: IPN attempted with invalid order ID.
cs: IPN se pokousil s nesprávným ID objednávky.

en: IPN attempted for non-existent order.
cs: IPN se pokousil o neexistující objenávku.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
cs: PayPal zrušil obrat a vrátil !amount !currency na Váš účet.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
cs: ID PayPal transakce: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
cs: Zamítli jste zákazníkovu platbu.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
cs: Autorizace se nezdařila a nemůže být zaznamenána.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
cs: Zákazníkův pokus o platbu bankovním převodem selhal.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
cs: Platba čeká v systému PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
cs: PayPal vrátil platbu!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
cs: Plaba byla systémem PayPal vrácena: @reason

en: The authorization has been voided.
cs: Autorizace byla zrušena.

en: IPN transaction failed verification.
cs: IPN transakci se nepodařilo ověřit.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
cs: Nepodařilo se ověřit IPN transakci pro tuto objednávku.

en: Regardless of your selection, an admin comment will report the failure.<br/><strong>Note:</strong> Even if you select the first option, checkout will complete if another payment has already been captured.
cs: Bez ohledu na to co vyberete, ve správcovském komentáři bude ohlášeno selhání.<br/><strong>Poznámka:</strong> Dokonce i pokud jste si vybrali první možnost, pokladna bude dokončena, pokud budou zaznamenány další platby.

en: Return a failed message and do not complete checkout.
cs: Vrátit chybovou zprávu a nedokončit pokladnu.

en: Return a failed message but complete checkout.
cs: Vrátit chybovou zprávu, ale dokončit pokladnu.

en: Show no message and complete checkout.
cs: Neukázat chybovou zprávu a dokončit pokladnu.

en: Apply to order
cs: Aplikovat na objednávku

en: If the order is not shippable.
cs: Když objednávka nevyžaduje doručení.

en: Update the order status to Completed.
cs: Aktualizovat stav objednávky na "Dokončeno".

en: view order
cs: zobrazit objednávku

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
cs: Platba @amount @currency byla odeslána přes PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
cs: PayPal IPN ohlásilo platbu @amount @currency.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
cs: Chyba IPN - HTTP chyba @error, kód @code.

en: Order @order_id at !store
cs: Objednáka @order_id v @store

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
cs: Pokus odeslat @email o objednávce @order_id neuspěl.
