UC Recurring Payments and Subscriptions (7.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (98 entries)

en: Next
pt: Próximo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Subscribers
pt: Assinantes

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Overview
pt: Visão geral

en: Date
pt: Data

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: remove
pt: remover

en: User
pt: Usuário

en: Check
pt: Cheque

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Options
pt: Opções

en: Active
pt: Ativo

en: Extensions
pt: Extensões

en: Filter
pt: Filtrar

en: Price
pt: Preço

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Other
pt: Outros

en: Role
pt: Papel

en: Order
pt: Pedido

en: Remaining
pt: Restantes

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Expired
pt: Expirado

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Left
pt: Esquerda

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Product
pt: Produto

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Products
pt: Produtos

en: Interval
pt: Intervalo

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Subscription
pt: Inscrição

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceito.

en: Purchase date
pt: Data da compra

en: year(s)
pt: ano(s)

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Account
pt: Conta

en: Notification
pt: Notificação

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
pt: Se o balanço for menor ou igual a R$ 0,00.

en: Save order
pt: Salvar ordem

en: COD
pt: Pagamento na entrega

en: Test Gateway
pt: Gateway de Teste

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
pt: Pagamento ARB reportado para o pedido @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
pt: Produto @sku tem definições de intervalo inválida para Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
pt: Pedido @order_id

en: Order @order_id - @sku
pt: Pedido @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
pt: Authorize.Net: taxa recorrente para @model falhou. <br /> @ Erro - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
pt: Authorize.Net: Assinatura @subscription_id cancelada.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
pt: Essa ação não pode ser desfeita e pode resultar no cancelamento de serviços por assinatura.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do titular, como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de inicio que você digitou é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você enviou está vencido.

en: The issue number you entered is invalid.
pt: O número de emissão informado é inválido.

en: You have entered an invalid CVV number.
pt: Você digitou um código de confirmação inválido.

en: You must enter the issuing bank for that card.
pt: Você deve entrar no banco emissor para esse cartão.

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo do cartão de crédito não passou na validação.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
pt: Não foi possível conectar ao CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
pt: Desculpe-nos a demora, mas não pudemos processar seu cartão de crédito neste momento. Por favor <a href="!url">entre em contato</a> para completar seu pedido.

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
pt: <b>Perfil do CyberSource criado.</b><br /><b>ID de Inscrição:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
pt: <b>Falha ao tentar criar um perfil no CyberSource</b><br /><b>Motivo:</b> @code

en: You have denied the customer's payment.
pt: Você negou o pagamento do cliente.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
pt: Pagamento pendente no PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
pt: A autorização foi invalidada.

en: Return a failed message and do not complete checkout.
pt: Retornar uma mensagem de erro e não completar o pedido.

en: Return a failed message but complete checkout.
pt: Retornar uma mensagem de erro e completar o pedido.

en: Show no message and complete checkout.
pt: Não mostrar mensagem e completar o pedido.

en: Are you sure you want to charge the customer !amount at this time?
pt: Você tem certeza que deseja cobrar !amount do cliente agora?

en: order !order_id
pt: pedido !order_id

en: Apply to order
pt: Aplicar ao pedido

en: User: none
pt: Usuário: nenhum

en: User: !name
pt: Usuário: !name

en: If the order is not shippable.
pt: Se o pedido não é entregável.

en: Update the order status to Completed.
pt: Atualizar a situação do pedido para Enviado.

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
pt: Pagamento de @amount @currency recebido através do PayPal.

en: Order @order_id at !store
pt: !store: pedido Nº @order_id

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
pt: A tentativa de envio de email para @email, sobre o pedido @order_id, falhou.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
pt: Estado de confirmação inesperado: @status
