UC Recurring Payments and Subscriptions (7.x-2.0-alpha3) - en to it translation catalogue (94 entries)

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Overview
it: Panoramica

en: Date
it: Data

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: remove
it: rimuovi

en: Total
it: Totale

en: User
it: Utente

en: Check
it: Assegno

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Active
it: Attivo

en: Filter
it: Filtra

en: Price
it: Prezzo

en: Customer
it: Cliente

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: Order
it: Ordina

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: unlimited
it: illimitati

en: Left
it: Sinistra

en: Credit card details
it: Dettagli carta di credito

en: Product
it: Prodotto

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Products
it: Prodotti

en: Interval
it: Intervallo

en: day(s)
it: giorno/i

en: week(s)
it: settimana(e)

en: month(s)
it: mese(i)

en: Order ID
it: ID ordine

en: A payment has been accepted.
it: Un pagamento è stato accettato.

en: Purchase date
it: Data di acquisto

en: year(s)
it: anno(i)

en: Cancelled
it: Annullato

en: Account
it: Profilo

en: Notification
it: Notifica

en: Credit card
it: Carta di credito

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
it: Il saldo è inferiore o uguale a $0.00.

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: COD
it: Pagamento alla consegna

en: PayPal IPN
it: Notifica Immediata del Pagamento (IPN) PayPal

en: Test Gateway
it: Gateway di test

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
it: Un pagamento ARB è stato rilevato per l'ordine @order_id: <pre>@post</pre>

en: Order @order_id
it: Ordine @order_id

en: Order @order_id - @sku
it: Ordine @order_id - @sku

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
it: Questa azione non può essere annullata e può risultare nella cessazione dei servizi connessi all'iscrizione.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
it: Inserisci il nome del proprietario come appare sulla carta.

en: You have entered an invalid credit card number.
it: È stato inserito un numero di carta di credito non valido.

en: The start date you entered is invalid.
it: La data di inizio inserita non è valida.

en: The credit card you entered has expired.
it: La carta di credito inserita è scaduta.

en: You have entered an invalid CVV number.
it: Hai inserito un numero CVV non valido.

en: You must enter the issuing bank for that card.
it: Devi inserire l'istituto di emissione per quella carta.

en: The credit card type did not pass validation.
it: La carta di credito non ha superato la validazione.

en: IPN attempted with invalid order ID.
it: Tentato IPN (Notifica Immediata del Pagamento) con ID ordine non valido.

en: IPN attempted for non-existent order.
it: Tentato IPN (Notifica Immediata del Pagamento) per un ordine non esistente.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
it: PayPal ha annullato la revoca ed ha restituito al tuo conto !amount !currency.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
it: ID transazione PayPal: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
it: Hai negato il pagamento del cliente.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
it: L'autorizzazione è fallita e non può essere presa.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
it: Il tentato pagamento del cliente da una banca è fallito.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
it: Il pagamento è in sospeso su PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
it: PayPal ha revocato un pagamento!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
it: Il pagamento è stato rivisto da PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
it: L'autorizzazione è stata evacuata.

en: IPN transaction failed verification.
it: La transazione IPN (Notifica Immediata del Pagamento) ha fallito la verifica.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
it: Una transazione IPN (Notifica Immediata del Pagamento) ha fallito la verifica per questo ordine.

en: Your order cannot be completed, because we could not process your recurring payment. Please review your payment details and contact us to complete your order if the problem persists.
it: Il tuo ordine non può essere completato perché non possiamo processare il tuo pagamento. Per favore rivedi i dettagli del tuo pagamento, se il problema persiste contattaci per completare il tuo ordine.

en: Apply to order
it: Applica all'ordine

en: The order ID.
it: L'ID ordine.

en: User: none
it: Utente: nessuno

en: User: !name
it: Utente: !name

en: If the order is not shippable.
it: Se l'ordine non è spedibile.

en: Update the order status to Completed.
it: Aggiorna lo stato dell'ordine a Completato.

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
it: Pagamento di @amount @currency inviato tramite PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
it: PayPal IPN ha riferito di un pagamento di @amount @currency.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
it: IPN non riuscito per errore HTTP @error, codice @code.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
it: Il tentativo di inviare una e-mail a @email concernente l'ordine @order_id è fallito.
