Ubercart Terms of Service (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Submit
fr: Soumettre

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Node display
fr: Affichage du nœud

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Cart
fr: Panier

en: by @user
fr: par @user

en: Order: Product
fr: Commande : Produit

en: Order has a product of a particular class
fr: La commande comporte un produit d'une classe particulière

en: Product class
fr: Classe de produits

en: Please confirm if you agree with our terms and conditions that apply on all our purchases.
fr: Merci de confirmer que vous êtes en accord avec les conditions générales qui s'appliquent sur nos ventes.

en: I agree with the terms above
fr: J'accepte les conditions ci-dessus

en: I agree with the !tos
fr: J'accepte les !tos

en: ToS agreement is required
fr: L'acceptation des Conditions d'Utilisation est requise

en: Select the node that corresponds to the Terms of Service. Note that this node will be shown regardless of node access permissions.
fr: Sélectionnez le nœud qui correspond à vos Conditions d'Utilisation. Attention, ce nœud sera consultable indépendamment des permissions d'accès aux nœuds.

en: Open ToS in a popup modal window.
fr: Ouvrir les Conditions d'Utilisation dans une fenêtre modale.

en: Terms of Service settings
fr: Configuration des Conditions d'Utilisation

en: Autocomplete of nodes
fr: Auto-complétion des nœuds

en: Show Terms of Service
fr: Afficher les Conditions d'Utilisation

en: Terms of Service
fr: Conditions d'Utilisation

en: Terms of Service for Ubercart
fr: Conditions d'Utilisation pour Ubercart

en: Display pane depending on the product classes
fr: Afficher un panneau en fonction des classes de produit

en: Check if there are products of the selected product classes.
fr: Cocher s'il y a des produits appartenant aux classes de produit selectionnées.

en: Display checkout or cart panes
fr: Afficher les volets de la validation de commande ou du panier

en: Width of the popup window
fr: Largeur de la fenêtre modale

en: Height of the popup window
fr: Hauteur de la fenêtre modale

en: In order to continue with the checkout process, you should accept first the !tos
fr: Afin de continuer avec le processus de commande, vous devez d'abord accepter les !tos
