UIkit (7.x-2.0-rc1) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Container
hi: कंटेनर

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Footer
hi: पादलेख

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Other
hi: अन्य

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Base style
hi: बेस शैली

en: initial-scale
hi: प्रारंभिक स्तर पर

en: maximum-scale
hi: अधिकतम पैमाने पर

en: minimum-scale
hi: न्यूनतम पैमाने पर

en: user-scalable
hi: उपयोगकर्ता-मापनीय

en: Change page layout settings.
hi: पेज लेआउट सेटिंग्स बदलें

en: Mobile Layout
hi: मोबाइल लेआउट

en: Page Container
hi: पृष्ठ कंटेनर

en: Page Centering
hi: पृष्ठ एकत्रित

en: No margin
hi: मार्जिन नही

en: Top and bottom margin
hi: ऊपर और नीचे की हाशिया

en: Region Layout
hi: क्षेत्र का ख़ाका

en: Navbar container
hi: नेवबार कंटेनर

en: Configure settings for the navigation bar container.
hi: नेविगेशन पट्टी कंटेनर के लिए सेटिंग्स कॉन्फ़िगर

en: Centering
hi: केंद्रीभूत

en: Navbar attached
hi: नेवबार संलग्न

en: Navbar margin
hi: नेवबार मार्जिन

en: Navbar top margin
hi: नेवबार शीर्ष मार्जिन

en: Select the amount of top margin to apply to the navbar.
hi: नेवबार को लागू करने के लिए शीर्ष मार्जिन की राशि का चयन करें

en: Navbar bottom margin
hi: नेवबार मार्जिन नीचे

en: Select the amount of bottom margin to apply to the navbar.
hi: नेवबार को लागू करने के लिए नीचे दी गयी हाशियो की राशि का चयन करें

en: Configure settings for the local tasks menus.
hi: अनुवाद करना
    स्थानीय कार्यों मेनू के लिए सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें।

en: Primary tasks style
hi: प्राथमिक कार्य शैली

en: Select the style to apply to the primary local tasks.
hi: अनुवाद करना
    प्राथमिक स्थानीय कार्यों के लिए आवेदन करने की शैली का चयन करें।

en: Secondary tasks style
hi: माध्यमिक कार्यों शैली

en: Select the style to apply to the secondary local tasks.
hi: अनुवाद करना
    स्थानीय कार्यों मेनू के लिए सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें।

en: Configure settings for breadcrumb navigation.
hi: ब्रेडक्रम्ब नेविगेशन के लिए सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें।

en: Check this box to display the breadcrumb.
hi: अनुवाद करना
    प्राथमिक स्थानीय कार्यों के लिए आवेदन करने की शैली का चयन करें।

en: Display home link in breadcrumbs
hi: देखाव में प्रदर्शन घर लिंक

en: Check this box to display the home link in breadcrumb trail.
hi: ब्रेडक्रम्ब निशान में घर लिंक प्रदर्शित करने के लिए इस बॉक्स को चेक करें।

en: A lightweight frontend framework with a comprehensive collection of HTML, CSS, and JS components.
hi: एचटीएमएल, सीएसएस, और जे एस घटकों में से एक व्यापक संग्रह के साथ एक हल्के दृश्यपटल ढांचा।
