UIkit (7.x-3.0-rc1) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Pages
it: Pagine

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Comments
it: Commenti

en: Weight
it: Peso

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Region
it: Regione

en: Block
it: Blocco

en: Footer
it: Piè di pagina

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Last
it: Ultimo

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: First
it: Primo

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato nessun tipo di contenuto. Vai all pagina di <a href="@create-content">creazione dei tipi di contenuto</a> per creare un nuovo tipo di contenuto.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Text Formats
it: Formati del testo
