UIkit (7.x-3.9) - en to fr translation catalogue (59 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Weight
fr: Poids

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Region
fr: Région

en: Layout
fr: Mise en page

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Block
fr: Bloc

en: Footer
fr: Pied de page

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Other
fr: Autre

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Last
fr: Dernier

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: First
fr: Premier

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: No style
fr: Aucun style

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Card
fr: Fiche

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Page Layout
fr: Mise en page

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: Standard Layout
fr: Mise en page standard

en: Tablet Layout
fr: Mise en page pour Tablette

en: Top margin
fr: Marge du haut
