UIkit Admin (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (92 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Download
id: Unduh

en: Release notes
id: Catatan edar

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Modules
id: Modul

en: Region
id: Wilayah

en: no screenshot
id: tidak ada contoh

en: Error
id: Kesalahan

en: Done
id: Selesai

en: Block
id: Blok

en: Up to date
id: Terkini

en: Update available
id: Tersedia pembaruan

en: Warning
id: Peringatan

en: Themes
id: Tema

en: You are here
id: Anda di sini

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: Show descriptions
id: Tampilkan keterangan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Revoked!
id: Dicabut!

en: Security update required!
id: Dibutuhkan update keamanan!

en: Not supported!
id: Tidak didukung!

en: Recommended version:
id: Versi yang disarankan:

en: Security update:
id: Update keamanan:

en: Latest version:
id: Versi terbaru:

en: Development version:
id: Versi pengembangan:

en: Also available:
id: Juga tersedia:

en: Expand layout to include descriptions.
id: Kembangkan tampilan untuk menyertakan keterangan.

en: Hide descriptions
id: Sembunyikan keterangan

en: Compress layout by hiding descriptions.
id: Padatkan tampilan dengan menyembunyikan keterangan.

en: Errors
id: Kesalahan

en: Installed version
id: Versi terinstal

en: Recommended version
id: Versi yang disarankan

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
id: Perubahan yang dilakukan pada tabel ini tidak akan disimpan sebelum anda mengirim form ini.

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
id: Perubahan atas blok ini tidak akan disimpan sebelum anda klik tombol <em>Simpan blok</em>.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
id: Tema perwajahan ini membutuhkan PHP versi @php_required dan tidak cocok dengan PHP versi !php_version.

en: Includes: %includes
id: Menyertakan: %includes

en: Disabled modules
id: Modul tidak aktif

en: Disabled themes
id: Tema perwajahan tidak aktif

en: Warnings
id: Peringatan

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Not customizable
id: Tidak dapat disesuaikan

en: Restricted to certain pages
id: Terbatas pada halaman tertentu

en: The block cannot be placed in this region.
id: Blok tidak dapat ditempatkan di wilayah ini.

en: Customize dashboard
id: Sesuaikan dashboard

en: Hide summary
id: Sembunyikan ringkasan

en: Edit summary
id: Ubah ringkasan

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Add to %shortcut_set shortcuts
id: Tambahkan pintasan %shortcut_set

en: Add to shortcuts
id: Tambahkan ke shortcut

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
id: Buang dari shortcut %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
id: Buang dari shortcut

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
id: Versi ini tidak kompatibel dengan Drupal !core_version dan harus diganti.

en: Requires: !module-list
id: Membutuhkan: !module-list

en: Required by: !module-list
id: Diperlukan oleh: !module-list

en: There was a problem getting update information. Try again later.
id: Ada masalah saat memperbarui informasi. Coba lagi nanti.

en: (Theme)
id: (Tema)

en: (Release notes)
id: (Catatan rilis)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
id: Pembaruan ini merupakan update versi mayor yang berarti  mungkin tidak kompatibel dengan versi Anda yang sedang berjalan. Disarankan Anda membaca catatan rilis dan lanjutkan dengan resiko anda sendiri.

en: (Security update)
id: (Pembaruan keamanan)

en: (Unsupported)
id: (Tidak didukung)

en: All of your projects are up to date.
id: Semua project anda termutakhir

en: Download these updates
id: Unduh pembaruan ini

en: Manual updates required
id: Pembaruan manual dibutuhkan

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
id: Pembaruan pada inti Drupal tidak didukung pada saat ini

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Enabled: %includes
id: Aktif: %includes

en: Disabled: %disabled
id: Nonaktif: %disabled

en: Depends on: !basethemes
id: Memerlukan: !basethemes

en: Required by: %subthemes
id: Dibutuhkan oleh: %subthemes

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
id: Atur ulang baris menurut ukuran numerik bukan dari hasil menyeret.

en: Show row weights
id: Tampilkan bobot-bobot baris

en: Hide row weights
id: Sembunyikan bobot-bobot baris

en: Text Formats
id: Format teks

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Autocomplete popup
id: Popup otokomplit

en: Searching for matches...
id: Mencari kecocokan...

en: Release notes for @project_title
id: Catatan rilis untuk @project_title

en: Checked
id: Terpilih
