UIkit Admin (7.x-2.0-beta1) - en to ar translation catalogue (93 entries)

en: Pages
ar: الصفحات

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Download
ar: تحميل

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Weight
ar: الوزن

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Help
ar: المساعدة

en: Modules
ar: الوحدات

en: Region
ar: المنطقة

en: no screenshot
ar: لا توجد لقطة

en: Error
ar: خطأ

en: Done
ar: تمّ

en: Block
ar: الصندوق

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Warning
ar: تحذير

en: Themes
ar: الحلل

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Errors
ar: اخطاء

en: Installed version
ar: النسخة المثبة

en: Recommended version
ar: النسخة الموصى بها

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ar: التغييرات الحادثة على هذا الجدول لن تُحفظ إلا بعد إرسال الاستمارة.

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ar: لن تُحفظ التغييرات في هذه الصناديق قبل النقر على زر <em>احفظ الصناديق</em>.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ar: تتطلب هذه السمة النسخة @php_required من بي.إتش.بي ولا تتوافق مع النسخة !php_version منها.

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Disabled modules
ar: وحدات مُعَطَّلة

en: Disabled themes
ar: سمات مُعَطَّلة

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: Customize dashboard
ar: تخصيص لوحة التحكم

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ar: إضافة إلى اختصارات %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ar: إضافة إلى الاختصارات

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ar: حذف من اختصارات %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ar: حذف من الاختصارات

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ar: هذه النسخة غير متوافقة مع دروبال !core_version ويجب تبديلها.

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ar: حدثت مشكلة عند جلب معلومات التحديث. الرجاء إعادة المحاولة لاحقاً.

en: (Theme)
ar: (الحلة)

en: (Release notes)
ar: (ملاحظات اﻹصدار)

en: (Security update)
ar: (تحديث أمني)

en: (Unsupported)
ar: (غير مدعوم)

en: All of your projects are up to date.
ar: جميع المشاريع بأحدث نسخة.

en: Download these updates
ar: تحميل هذه التحديثات

en: Manual updates required
ar: تتطلب تحديثات يدوية

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
ar: تحديثات نواة دروبال غير مدعومة حالياً.

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ar: يعتمد على: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ar: يتطلبه: %subthemes

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: Autocomplete popup
ar: نافذة الإكمال التلقائي

en: Searching for matches...
ar: جاري البحث عن الكلمات المطابقة...

en: Release notes for @project_title
ar: ملاحظات الإصدار لـ %project_title
