UIkit Admin (7.x-2.0-beta3) - en to hi translation catalogue (52 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Release notes
hi: रिलीज नोट्स

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: no screenshot
hi: कोई स्क्रीनशॉट  नहीं

en: Error
hi: त्रुटि

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Update available
hi: अपडेट उपलब्ध

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Show descriptions
hi: दिखाएँ विवरण

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Hide descriptions
hi: विवरण मिटायें

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Drag to re-order
hi: पुनःक्रमित करने के लिए खींचें|

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
hi: इस तालिका में किये बदलाव प्रपत्र जमा होने तक नहीं सहेजे जा सकेंगे|

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
hi: इन ब्लॉकों में किए गए परिवर्तन <em>ब्लॉकों को जमा करें</em> बटन क्लिक न करने तक जमा नहीं होंगे|

en: Disabled themes
hi: अक्षम थीम

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: The block cannot be placed in this region.
hi: ब्लॉक इस क्षेत्र में नहीं रखा जा सकता

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
hi: पंक्तियाँ को संख्यात्मक वजन के बजाय खींचकर पुनः क्रमित करे .

en: Show row weights
hi: पंक्ति वजन दिखाएँ

en: Hide row weights
hi: पंक्ति वजन छुपाएं

en: Close overlay
hi: ओवरले को बंद

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hi: एक अनूठा मशीन पठनीय नाम. यह केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और अंडरस्कोर हो सकते हैं.

en: Autocomplete popup
hi: स्वत: पूर्ण पॉपअप

en: Searching for matches...
hi: मिलान करने के लिए खोज रहा है ...

en: Release notes for @project_title
hi: @project_title के लिए रिलीज़ नोट

en: Checked
hi: जाँचा
