UIkit Admin (7.x-2.0-rc2) - en to ja translation catalogue (99 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Download
ja: ダウンロード

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Modules
ja: モジュール

en: Region
ja: リージョン

en: no screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: Error
ja: エラー

en: Done
ja: 完了

en: Block
ja: ブロック

en: Up to date
ja: 最新

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Warning
ja: 警告

en: Clear
ja: クリアー

en: Themes
ja: テーマ

en: You are here
ja: 現在地

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Revoked!
ja: 廃止されました！

en: Security update required!
ja: セキュリティーアップデートが必要です!

en: Not supported!
ja: サポートされません！

en: Recommended version:
ja: 推奨バージョン:

en: Security update:
ja: セキュリティーアップデート：

en: Latest version:
ja: 最新バージョン:

en: Development version:
ja: 開発バージョン:

en: Also available:
ja: 同じく入手可能:

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示にする

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: Errors
ja: エラー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Installed version
ja: インストール済みバージョン

en: Recommended version
ja: 推奨バージョン

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ja: フォームが送信されるまで、このテーブルでの変更は保存されません。

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ja: 「ブロックの保存」ボタンをクリックするまで、これらのブロックへの変更は保存されません。

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ja: このテーマはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン !php_version との互換性がありません。

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Disabled themes
ja: 無効テーマ

en: Warnings
ja: 警告

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: Customize dashboard
ja: ダッシュボードをカスタマイズ

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: まだコンテンツタイプを一つも作成していません。<a href="@create-content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で、コンテンツタイプを追加してください。

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set に追加

en: Add to shortcuts
ja: ショートカットに追加

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set から削除

en: Remove from shortcuts
ja: ショートカットから除去

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ja: このバージョンはDrupalコア !core_version と互換性がありませんので、削除するべきです。

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ja: アップデートの取得に問題があります。しばらく後で再試行してください。

en: (Theme)
ja: (テーマ)

en: (Release notes)
ja: (リリースノート)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
ja: このアップデートは、このサイトで稼働中のバージョンと互換性を持たない可能性があります。リリースノートを読んだ上でご自身の責任において実行してください。

en: (Security update)
ja: (セキュリティーアップデート)

en: (Unsupported)
ja: (サポートなし)

en: All of your projects are up to date.
ja: 全てのプロジェクトは最新です。

en: Download these updates
ja: アップデートをダウンロード

en: Manual updates required
ja: 手動アップデートが必要です

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
ja: Drupalコアのアップデートは、この時点でサポートされていません。

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ja: 次に依存: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ja: 次に必須: %subthemes

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Show row weights
ja: 行のウェイトを表示する

en: Hide row weights
ja: 行のウェイトを隠す

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: Release notes for @project_title
ja: @project_titleのリリースノート

en: Checked
ja: チェック済
