UIkit Admin (7.x-2.0-rc3) - en to uk translation catalogue (84 entries)

en: Pages
uk: Сторінки

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Download
uk: Завантаження

en: Release notes
uk: Примітки до випуску

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Modules
uk: Модулі

en: Region
uk: Область

en: Done
uk: Готово

en: Block
uk: Блок

en: Up to date
uk: В актуальному стані

en: Update available
uk: З'явилося оновлення

en: Clear
uk: Очистка

en: Themes
uk: Теми

en: You are here
uk: Ви є тут

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Go to page @number
uk: Перейти до сторінки @number

en: Show descriptions
uk: Показати описи

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Revoked!
uk: Відкликано!

en: Security update required!
uk: Потрібне оновлення безпеки!

en: Not supported!
uk: Не підтримується!

en: Recommended version:
uk: Рекомендована версія:

en: Security update:
uk: Оновлення безпеки:

en: Latest version:
uk: Остання версія:

en: Development version:
uk: Версія в розробці:

en: Also available:
uk: Також доступно:

en: Expand layout to include descriptions.
uk: Розгорнути таблицю, щоб показати описи.

en: Hide descriptions
uk: Приховати описи

en: Compress layout by hiding descriptions.
uk: Зменшити таблицю приховавши описи.

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Installed version
uk: Встановлена версія

en: Recommended version
uk: Рекомендована версія

en: Drupal core
uk: Ядро Drupal

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: No results
uk: Не знайдено

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: No blocks in this region
uk: В цій області блоки відсутні

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
uk: Зміни до нового розташування блоків не будуть збережені, поки не буде натиснено кнопку <em>Зберегти блоки</em>.

en: Disabled modules
uk: Вимкнені модулі

en: Disabled themes
uk: Вимкнені теми

en: Not restricted
uk: Без обмежень

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Not customizable
uk: Не персоналізується

en: Restricted to certain pages
uk: Тільки для певних сторінок

en: The block cannot be placed in this region.
uk: Блок не може бути розташований в цій області.

en: Customize dashboard
uk: Персоналізувати панель

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки ще не створено. Відвідайте <a href="@create-content">сторінку створення типів матеріалу</a> і додайте новий тип матеріалу.

en: Add to %shortcut_set shortcuts
uk: Додати до набору швидких кнопок %shortcut_set

en: Add to shortcuts
uk: Додати до швидких кнопок

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
uk: Видалити з швидких кнопок %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
uk: Видалити з швидких кнопок

en: Requires: !module-list
uk: Вимагає: !module-list

en: Required by: !module-list
uk: Необхідний для: !module-list

en: There was a problem getting update information. Try again later.
uk: Сталася помилка при отриманні інформації про оновлення. Спробуйте ще раз пізніше.

en: (Theme)
uk: (Тема)

en: (Release notes)
uk: (Примітки до версії)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
uk: Це оновлення є основною версією і воно може бути зворотньо несумісним з вашою поточною версією. Рекомендовано перечитати примітки до випуску і далі продовжувати на свій власний ризик.

en: (Security update)
uk: (Оновлення безпеки)

en: (Unsupported)
uk: (Непідтримуване)

en: All of your projects are up to date.
uk: Усі ваші проєкти в актуальному стані.

en: Download these updates
uk: Завантажити ці оновлення

en: Manual updates required
uk: Необхідно оновлювати вручну

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
uk: Оновлення ядра Drupal наразі не підтримуються.

en: Enabled: %includes
uk: Увімкнені: %includes

en: Disabled: %disabled
uk: Вимкнені: %disabled

en: Depends on: !basethemes
uk: Вимагає: !basethemes

en: Required by: %subthemes
uk: Необхідний для: %subthemes

en: Close overlay
uk: Закрити накладання

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва. Може містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення.

en: Autocomplete popup
uk: Спливаюче автодоповнення

en: Searching for matches...
uk: Пошук збігів...

en: Release notes for @project_title
uk: Примітки до версії для проєкту @project_title
