UIkit Admin (7.x-2.0-rc3) - en to tr translation catalogue (83 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Download
tr: İndir

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Modules
tr: Modüller

en: Region
tr: Bölge

en: Done
tr: Tamam

en: Block
tr: Blok

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Clear
tr: Temizle

en: Themes
tr: Temalar

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Show descriptions
tr: Açıklamaları göster

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Revoked!
tr: Feshedildi!

en: Security update required!
tr: Güvenlik güncellemesi gerekiyor!

en: Not supported!
tr: Desteklenmiyor!

en: Recommended version:
tr: Önerilen sürüm:

en: Security update:
tr: Güvenlik güncellemesi:

en: Latest version:
tr: Son sürüm:

en: Development version:
tr: Geliştirme sürümü:

en: Also available:
tr: Ayrıca:

en: Expand layout to include descriptions.
tr: Açıklamaları içeren daha geniş bir görünüm üretir.

en: Hide descriptions
tr: Açıklamaları gizle

en: Compress layout by hiding descriptions.
tr: Açıklamaları gizleyerek daha kompakt bir görünüm oluşturur.

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Installed version
tr: Kurulu sürüm

en: Recommended version
tr: Önerilen sürüm

en: Drupal core
tr: Drupal çekirdeği

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
tr: Bloklarda yapılan değişiklikler, <em>Blokları kaydet</em> düğmesi tıklanıncaya dek kaydedilmez.

en: Disabled modules
tr: Kullanıma kapalı eklentiler

en: Disabled themes
tr: Kullanıma kapalı temalar

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: The block cannot be placed in this region.
tr: Blok bu bölgede yer alamaz.

en: Customize dashboard
tr: Panoyu özelleştir

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz hiç içerik türü oluşturmadınız. Yeni içerik türü eklemek için <a href="@create-content">içerik türü oluşturma sayfasına</a> gidiniz.

en: Add to %shortcut_set shortcuts
tr: %shortcut_set kısayollarına ekle

en: Add to shortcuts
tr: Kısayollara ekle

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
tr: Kısayolu %shortcut_set listesinden kaldır

en: Remove from shortcuts
tr: Kısayollardan kaldır

en: Requires: !module-list
tr: Gerekenler: !module-list

en: Required by: !module-list
tr: Gerek duyanlar: !module-list

en: There was a problem getting update information. Try again later.
tr: Güncelleme bilgilerini almada bir problem var. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: (Theme)
tr: (Tema)

en: (Release notes)
tr: (Sürüm notları)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
tr: Bu güncelleme bir büyük sürüm güncellemesidir yani şu an çalışan sürümünüzle geriye dönük uyumlu olmayabilir. Sürüm notlarını okumanız önerilir ve kendi sorumluluğunuzda devam edin.

en: (Security update)
tr: (Güvenlik güncellemesi)

en: (Unsupported)
tr: (Desteklenmeyen)

en: All of your projects are up to date.
tr: Bütün projeleriniz güncel.

en: Download these updates
tr: Bu güncellemeleri indir

en: Manual updates required
tr: Elle güncelleme gerektirir

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
tr: Drupal çekirdek güncelleştirmeleri şu anda desteklenmiyor.

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Depends on: !basethemes
tr: Temeli: !basethemes

en: Required by: %subthemes
tr: Gerek duyanlar: %subthemes

en: Close overlay
tr: Üst katmanı kapat

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Benzersiz okunabilir makine adı. Sadece sayılar ve küçük harfler ve altçizgi kullanın.

en: Autocomplete popup
tr: Otomatik tamamlama açılır penceresi

en: Searching for matches...
tr: Eşleşmeler aranıyor...

en: Release notes for @project_title
tr: @project_title için sürüm notları
