uLogin (advanced version) (7.x-1.10) - en to uk translation catalogue (113 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Real name
uk: Справжнє ім’я

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: User login form
uk: Форма входу на сайт

en: User registration form
uk: Форма реєстрації користувача

en: Country
uk: Країна

en: Main
uk: Головна

en: User
uk: Користувач

en: Widget type
uk: Тип віджета

en: Advanced
uk: Розширені

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: User login
uk: Вхід

en: City
uk: Місто

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Identity
uk: Особисті дані

en: Gender
uk: Стать

en: Birthday
uk: Дата народження

en: Token
uk: Замінник

en: Photo
uk: Фото

en: Yandex
uk: Яндекс

en: OpenID
uk: Служба OpenID

en: Account settings
uk: Налаштування облікових записів

en: Other settings
uk: Інші налаштування

en: Twitter
uk: Твітер

en: Popup window
uk: Спливне вікно

en: Custom icons
uk: Власні іконки

en: User login block
uk: Блок входу користувача

en: Duplicate emails
uk: Дублікати адрес

en: Redirect after login
uk: Переспрямування після авторизації

en: Email Change Confirmation
uk: Підтвердження зміни адреси

en: uLogin data
uk: Дані uLogin

en: Information about the user from the uLogin service.
uk: Інформація про користувача з сервісу uLogin.

en: uLogin information
uk: uLogin інформація

en: Information from uLogin service.
uk: Інформація з сервісу uLogin.

en: Network providing authentication.
uk: Мережева реєстрація

en: Big photo
uk: Велике фото

en: Login using uLogin
uk: Увійти з uLogin

en: Small icons
uk: Малі іконки

en: Big icons
uk: Великі іконки

en: Select uLogin widget type.
uk: Оберіть тип віджету uLogin.

en: Main authentication providers
uk: Основні провайдери авторизації

en: Select main providers shown by default.
uk: Оберіть основних провайдерів, що показуються за замовчуванням

en: Additional authentication providers
uk: Додаткові провайдери для авторизації

en: Select additional providers hidden by default.
uk: Оберіть додаткових провайдерів, що за замовчуванням приховані.

en: Fields to request
uk: Поля для запиту

en: Select fields you need to have.
uk: Оберіть поля, які вам необхідно мати.

en: Drupal path to redirect to, like "node/1". Leave empty to return to the same page.
uk: Шлях Drupal для переспрямування, наприклад "node/1". Залиште поле порожнім для повернення на ту ж сторінку.

en: Drupal forms
uk: Форми Drupal

en: Add default uLogin widget to these forms.
uk: Додати базові віджети uLogin до цих форм.

en: VKontakte
uk: ВКонтакті

en: Odnoklassniki
uk: Однокласники

en: Live Journal
uk: Живий журнал

en: Manage uLogin widget default settings.
uk: Керування базовими параметрами віджету uLogin.

en: uLogin integration to authenticate users through social networks.
uk: Інтеграція uLogin для реєстрації користувачів через соціальні мережі

en: Allow duplicate email addresses
uk: Дозволити дублікати електронних адрес

en: Don't allow duplicate email addresses, block registration and advise to log in using the existing account
uk: Не дозволяти дублікати електронних адрес, блокувати реєстрацію і рекомендувати увійти використовуючи наявний обліковий запис

en: Select how to handle duplicate email addresses. This situation occurs when the same user is trying to authenticate using different authentication providers, but with the same email address.
uk: Оберіть, як поводитись із дублікатами електронних адрес. Ця ситуація трапляється, коли один і той самий користувач намагається авторизуватись, використовуючи різних провайдерів авторизації, але із однією електронною адресою.

en: You are trying to login with email address of another user.
uk: Ви намагаєтесь увійти з адресою іншого користувача.

en: If you are completely sure it is your email address, try to login through %network.
uk: Якщо ви цілковито впевнені, що це ваша адреса, спробуйте увійти через %network.

en: If you are completely sure it is your email address, try to login using your username and password on this site. If you don't remember your password - <a href="@password">request new password</a>.
uk: Якщо ви цілковито впевнені, що це ваша адреса, спробуйте увійти використовуючи ім'я користувача та пароль на цьому сайті. Для нагадування паролю <a href="@password">запитайте його</a>.

en: Authentication providers
uk: Провайдери автентифікації

en: Allows users to login through different authentication providers using uLogin.
uk: Дозволяти користувачам виконувати вхід через різних провайдерів авторизації сервісу uLogin.

en: Authentication provider
uk: Провайдер автентифікації

en: Add more identities
uk: Додати більше ідентифікаторів

en: uLogin identities
uk: uLogin ідентифікатори

en: You are trying to delete non-existing identity.
uk: Ви пробуєте видалити неіснуючий ідентифікатор

en: Are you sure you want to detach the uLogin identity !identity from %user?
uk: Ви дійсно бажаєте від’єднати існуючий uLogin ідентифікатор !identity від %user?

en: This identity was used to create your account. Please choose another identity to replace it.
uk: Цей ідентифікатор було використано для створення вашого профіля. Будь-ласка оберіть інший для заміни цього.

en: This identity was used to create your account. To delete it you should first add another identity to your account.
uk: Цей посвідчення було використано для створення вашого облікового запису. Аби видалити його, необхідно додати до облікового запису інше посвідчення.

en: Please choose identity for replacement.
uk: Будь-ласка, оберіть ідентифікатор для заміни

en: Identity deleted.
uk: Ідентифікатор видалено

en: Delete uLogin identity
uk: Видалення uLogin ідентифікатора

en: Save uLogin provided picture as user picture
uk: Зберегти аватар наданий uLogin як користувацький

en: You have already registered this identity.
uk: Ви вже використали цей ідентифікатор

en: This identity is registered to another user.
uk: Цей ідентифікатор зареєстрований на іншого користувача

en: User tokens
uk: Користувацькі замінники

en: New identity added.
uk: Новий ідентифікатор додано

en: Enter list of providers, like "facebook,twitter,youtube". This setting, if not empty, will override checkboxes on the main tab. See <a href="!link" target="_blank">uLogin constructor</a> for a full list of supported keys.
uk: Введіть список провайдерів, наприклад "facebook,twitter,youtube". Цей налаштунок, якщо не порожні, перевизначить позначки на основній вкладці. Список підтримуваних ключів дивіться на сторінці <a href="!link" target="_blank">конструктор uLogin</a>.

en: Confirm emails
uk: Підтвердження адрес

en: Save pictures provided by uLogin as user pictures. Check the "Enable user pictures" option at <a href="!link">Account settings</a> to make this option available.
uk: Зберігає аватар провайдера як користувацький. Оберіть "Дозволити аватари користувачам" а <a href="!link">Налаштування профіля</a> для доступності цієї можливості.

en: Disable username change
uk: Заборона зміни імені користувача

en: Remove username field from user account edit form for users created by uLogin.
uk: Вилучати поле імені користувача з форми редагування облікового запису для користувачів, створених через uLogin.

en: User added uLogin identity
uk: Доданий користувачем ідентифікатор uLogin.

en: User adding the identity
uk: Користувач додає особисті дані

en: uLogin identity data
uk: Особисті дані uLogin

en: User deleted uLogin identity
uk: Користувачем видалено особисті дані uLogin

en: User deleting the identity
uk: Користувач видаляє особисті дані

en: User created by uLogin
uk: Користувач, створений через uLogin.

en: Remove password fields
uk: Вилучати поля паролів

en: Remove password fields from user account edit form for users created by uLogin.
uk: Вилучати поля паролів форми з форми редагування облікового запису для користувачів, створених через uLogin.

en: Display name pattern
uk: Шаблон показуваного імені

en: Install !link module to get list of all available tokens.
uk: Встановіть модуль !link для отримання всіх доступних замінників.

en: Override Real name
uk: Перезапис справжнього імені

en: Override <a href="!link1">Real name settings</a> using the above display name pattern for users created by uLogin. This option is available only if !link2 module is installed.
uk: Заміна <a href="!link1">Налаштування реального імені</a> за шаблоном для користувачів, створених через uLogin. Можливість доступна тільки при встановленому модулі !link2

en: uLogin username
uk: Ім'я користувача uLogin

en: Confirm manually entered emails - if you require email address and authentication provider does not provide one. Install !link module to make this option available.
uk: Підтвердження вручну введених адрес. Якщо ви вимагаєте електронну адресу, а провайдер реєстрації її не надає. Встановіть модуль !link для доступності цієї можливості

en: Users count
uk: Лічильник користувачів

en: MultiAuthentication
uk: Мультиавтентифікація

en: View uLogin identities counts grouped by authentication provider.
uk: Перегляд uLogin лічильників ідентифікаторів, груповано по провайдеру

en: Username pattern
uk: Шаблон імені користувача

en: Create username for new users using this pattern; counter will be added in case of username conflict.
uk: Створення імені користувача для новиї користувачів за цим шаблоном. Лічильник буде додано в випадку конфліктів імен.

en: You should use only uLogin tokens here as the user is not created yet.
uk: Потрібно використовувати лише uLogin замінники, оскільки користувача тут ще не створено.

en: You can use any user tokens here.
uk: Тут можна використовувати будь-які користувацькі замінники.

en: provided by uLogin.
uk: надано uLogin.

en:  DO NOT INSTALL IT. Use the Username pattern setting of the main uLogin module.
uk:  НЕ ВСТАНОВЛЮЙТЕ ЦЕ. Використовуйте шаблон користувача інсталяцією головного модуля uLogin.

en: Custom icons path
uk: Шлях до власних іконок

en: Custom icons path relative to Drupal root directory. See !link for details.
uk: Шлях до власних іконок відносно кореневого каталогу Друпал. Дивіться !link для подробиць.

en: User login - uLogin widget only
uk: Вхід користувача - лише віджет uLogin.
