Ultimate Cron (7.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: disabled
hi: अक्षम

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Logs
hi: लॉग

en: Message
hi: संदेश

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Throttle
hi: थ्रॉटल/ नियंत्रण करें

en: Normal
hi: सामान्य

en: N/A
hi: एन / ए

en: General
hi: सामान्य

en: Cache
hi: कैश

en: Duration
hi: अवधि

en: Rules
hi: नियम

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: by
hi: द्बारा

en: - All -
hi: -सभी-

en: Thresholds
hi: दहलीज

en: Run cron every
hi: क्रॉन चलाएँ हर
