Unique field (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Title
fr: Titre

en: title
fr: titre

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Content type
fr: Type de contenu

en: here
fr: ici

en: All nodes
fr: Tous les nœuds

en: Choose the fields that should be unique
fr: Choisir les champs devant être uniques

en: Matches are found in the following content: !list-html
fr: Des correspondances ont été trouvées dans les contenus suivants : !list-html

en: Click !here to bypass this check and resubmit.
fr: Cliquez !here pour outrepasser cette vérification et resoumettre.

en: Designate fields as unique
fr: Définir un champ comme unique

en: Configure whether any fields of a content type should be unique.
fr: Définir si les champs d'un type de contenu doivent ou non être uniques.

en: Bypass requirement that fields are unique
fr: Contourner les restrictions d'unicité

en: Allows users to ignore errors about duplicate content and submit it anyway.
fr: Permet aux utilisateurs d'ignorer les doublons de contenu lors de la soumission.

en: The @labels fields must have unique values. The @label field has a value that is already used.
fr: Les champs @labels doivent être uniques. La valeur du champ @label existe déjà.

en: The @label field requires a unique value, and the specified value is already used.
fr: Le champ @label requiert une valeur unique, et la valeur fournie est déjà utilisée.

en: This form requires that the fields @labels are a unique combination. The specified values are already used.
fr: Ce formulaire demande que les champs @labels forment une combinaison unique. Les valeurs entrées sont déjà utilisées.

en: The Unique Field module allows administrators to require that content supplied for specified fields is unique. For example, you may require that each node has a unique title or a different author. For configuration options, please see the <em>Unique Field restrictions</em> section of a content type's administration page.
fr: Le module Unique Field permet aux administrateurs de rendre un champ unique. Par exemple, pour rendre unique le titre ou l'auteur de chaque contenu. Pour la configuration, reportez-vous à la section <em>Restrictions du module Unique Field</em> présente sur la page de modification de chaque type de contenu.

en: Unique Field restrictions
fr: Restriction du module Unique Field
