Update Status Advanced Settings (7.x-1.0-rc1) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Project
de: Projekt

en: Modules
de: Module

en: Notes
de: Hinweise

en: Always
de: Immer

en: Ignore @version
de: @version ignorieren

en: Never
de: Nie

en: Warn if out of date
de: Warnen, sobald veraltet

en: These settings allow you to control if a certain project, or even a specific release of that project, should be ignored by the available updates report. For each project, you can select if it should always warn you about a newer release, never warn you (ignore the project completely), or ignore a specific available release you do not want to upgrade to. You can also specify a note explaining why you are ignoring a specific project or version, and that will be displayed on the available updates report.
de: Diese Einstellungen ermöglicht die Kontrolle, ob ein bestimmtes Projekt oder spezielle Veröffentlichung von diesem Projekt, im Bericht über verfügbare Aktualisierungen ignoriert werden soll. Für jedes Projekt kann eingestellt werden, ob bei neuen Veröffentlichungen immer gewarnt wird, nie gewarnt wird (Projekt vollständig ignorieren) oder die Aktualisierung auf eine bestimmte Veröffentlichung ignoriert werden soll. Warum ein bestimmtes Projekt oder Version ignoriert wird, kann als Bemerkung angegeben werden, die im Bericht zu verfügbaren Aktualisierungen angezeigt wird.

en: Drupal core
de: Drupal-Kernsystem

en: Ignored from settings
de: Aufgrund von Einstellungen ignoriert

en: Administrator note
de: Hinweis des Administrators

en: Disabled modules
de: Deaktivierte Module

en: Disabled themes
de: Deaktivierte Themes

en: Adds advanced settings and extra functionality to the Update Manager module in core.
de: Erweitert das „Update Manager“-Modul im Drupal-Kern um erweiterte Einstellungen und zusätzliche Funktionalitäten.
