Update Status Advanced Settings (7.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (12 entries)

en: Project
tr: Proje

en: Modules
tr: Modüller

en: Notes
tr: Notlar

en: Always
tr: Her zaman

en: Ignore @version
tr: @version yoksay

en: Never
tr: Asla

en: Warn if out of date
tr: Eskidiyse uyar

en: Themes
tr: Temalar

en: These settings allow you to control if a certain project, or even a specific release of that project, should be ignored by the available updates report. For each project, you can select if it should always warn you about a newer release, never warn you (ignore the project completely), or ignore a specific available release you do not want to upgrade to. You can also specify a note explaining why you are ignoring a specific project or version, and that will be displayed on the available updates report.
tr: Bu ayarlar size belli bir projenin, hatta projenin belli bir sürümünün, mevcut güncelleştirmeler raporunda yok sayılıp sayılmayacağını kontrol etme imkanı sağlar. Her bir proje için, yeni sürümlerde her zaman uyar, hiç uyarma(projeyi tamamen yok say) ya da yükseltme yapmak istemediğiniz bir sürümü yok saymayı seçebilirsiniz. Ayrıca mevcut güncellemeler raporunda görünecek şekilde neden belli bir projeyi ya da sürümü yok saydığınızı belirten bir not yazabilirsiniz.

en: Drupal core
tr: Drupal çekirdeği

en: Disabled modules
tr: Kullanıma kapalı eklentiler

en: Disabled themes
tr: Kullanıma kapalı temalar
