URL field (7.x-1.0-rc1) - en to es translation catalogue (14 entries)

en: Title
es: Título

en: Link
es: Enlace

en: About
es: Acerca de

en: Add rel="nofollow" to all links
es: Añadir rel="nofollow" a todos los enlaces

en: Enable <em>Title</em> field
es: Activar campo <em>Título</em>

en: The URL module defines a simple link field type for the Field module. Links are external URLs, can have an optional title for each link, and they can be formatted when displayed. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
es: El módulo URL define un tipo simple de campo de enlace para el módulo Field. Los enlaces son URL externas, puede tener un título opcional para cada enlace, y pueden ser formateado cuando se muestran. Vea la <a href="@field help">página de ayuda de Field</a> para más información acerca de los campos.

en: This field stores URLs with an optional title.
es: Este campo almacena URLs con un título opcional.

en: External URL field
es: Campo URL externa

en: Size of URL field
es: Tamaño del campo URL

en: Trim the link text to certain number of characters
es: Recortar el texto del enlace a determinado número de caracteres

en: To leave long link text alone, leave this blank.
es: Para dejar solo el texto largo del enlace, dejarlo en blanco.

en: Link text trimmed to @char characters.
es: Texto del enlace recortado a @char caracteres.

en: Link text not trimmed.
es: Texto del enlace sin recortar.

en: The URL %url is not valid.
es: La URL %url no es válida.
