UsabilityTools (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (6 entries)

en: Roles
uk: Ролі

en: All pages except those listed
uk: Всі сторінки, окрім перелічених

en: Only the listed pages
uk: Тільки перелічені сторінки

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Вкажіть сторінки, використовуючи шляхи до них. Вводити по одному шляху на рядок. Позначка '*' означає будь-який символ. Приклади шляхів: %blog для сторінки блоґу і %blog-wildcard для кожного з персональних блоґів. %front — головна сторінка.

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
uk: Якщо не вибрано жодної ролі, то стеження буде проводитися за всіма користувачами. Якщо користувач одну з позначених ролей, то цей користувач буде відстежений (або вилучений з відстеження, залежно від налаштувань вище)

en: Show widget on specific pages
uk: Показувати віджет на певних сторінках
