User addressbook (7.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (62 entries)

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Add new
da: Tilføj ny

en: View
da: Vis

en: User
da: Bruger

en: User ID
da: Bruger ID

en: Address
da: Adresse

en: Users
da: Brugere

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Order
da: Rækkefølge

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Make default
da: Gør til standard

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Site information
da: Generel information

en: Address Book
da: Adressebog

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Select
da: Vælg

en: Addresses
da: Adresser

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: In the form of WW (01 - 53).
da: På formen WW (01 - 53).

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Delete link
da: Slet-link

en: Edit link
da: Redigér-link

en: In the form of CCYYMMDD.
da: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: In the form of YYYYMM.
da: På formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: In the form of YYYY.
da: På formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: In the form of MM (01 - 12).
da: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: In the form of DD (01 - 31).
da: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Date updated
da: Opdateringsdato

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
da: Kundeprofiltypens læsbare navn.

en: The date the profile was last updated.
da: Datoen hvor profilen senest blev opdateret.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
da: Et simpelt link til profilens administrationsside.

en: Provide a simple link to delete the profile.
da: Et simpelt link til at slette profilen.

en: Link this field to the profile's administrative view page
da: Link dette felt til profilens administrationsside

en: Site-wide settings and other global information.
da: Indstillinger der gælder for hele sitet samt anden global information.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
da: Ordre gennemført

en: No customer profiles have been created yet.
da: Der er ikke oprettet nogen kundeprofiler endnu.

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
da: Kunden fortsatte til den næste checkout-side vha. en submit-knap.

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
da: Viser en passende besked på tomme kundeprofillister.

en: Path to a customer profile add form
da: Stien til en "tilføj kundeprofil"-formular

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
da: Stien til en kundeprofiloprettelsesformular som der kan linkes til i den tomme besked. Hvis den er tom bliver der ikke inkluderet et link.

en: No customer profiles match your search criteria.
da: Ingen kundeprofiler matcher dine søgekriterier.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet kundeprofiler. <a href="!url">Opret en kundeprofil</a>.
