User addressbook (7.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (70 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: view
hu: megtekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Add new
hu: Új hozzáadása

en: View
hu: Megtekintés

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Address
hu: Cím

en: Users
hu: Felhasználók

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Order
hu: Rendelés

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: The changes have been saved.
hu: A változások mentése megtörtént.

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: Address Book
hu: Címjegyzék

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Add an address
hu: Cím megadása

en: Addresses
hu: Címek

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: In the form of WW (01 - 53).
hu: WW (01 - 53) formában.

en: Address name
hu: Cím neve

en: This will override any other link you have set.
hu: Ez felülír bármilyen beállított hivatkozást.

en: Delete link
hu: Törlés hivatkozása

en: Default type
hu: Alapértelmezett típus

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: In the form of CCYYMMDD.
hu: CCYYMMDD formában.

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: In the form of YYYYMM.
hu: YYYYMM formában.

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: In the form of YYYY.
hu: YYYY formában.

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: In the form of MM (01 - 12).
hu: MM (01 - 12) formában.

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: In the form of DD (01 - 31).
hu: DD (01 - 31) formában.

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: Updated year + month
hu: Frissítési év + hónap

en: Updated year
hu: Frissítési év

en: Updated month
hu: Frissítési hónap

en: Updated day
hu: Frissítési nap

en: Updated week
hu: Frissítési hét

en: Date updated
hu: Módosítás dátuma

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
hu: A vevőprofil típusának emberek számára olvasható neve.

en: The date the profile was last updated.
hu: A profil utolsó módosításának dátuma.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
hu: Hivatkozás megjelenítése a profil adminisztrátori nézetéhez.

en: Provide a simple link to delete the profile.
hu: Hivatkozás megjelenítése a profil törléséhez.

en: Link this field to the profile's administrative view page
hu: A mező hivatkozzon a profil adminisztrátori nézetének oldalára

en: Site-wide settings and other global information.
hu: Webhelyszintű beállítások és egyéb általános adatok.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
hu: Befejezett megrendelés

en: No customer profiles have been created yet.
hu: Még nem jött létre vevőprofil.

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
hu: A vevő az elküld gombbal továbblépett a következő fizetési oldalra.

en: Owner uid
hu: Tulajdonos azonosítója

en: Commerce (Contrib)
hu: Commerce (kiegészítő modul)

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
hu: Megjelenít egy odaillő üres szöveges üzenetet a vásárlói profilok listázásakor.

en: Path to a customer profile add form
hu: Egy vásárló hozzáadása űrlap útvonala

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
hu: Meg kell adni egy vásárlói fiók hozzáadása űrlap útvonalát, hogy az megjelenhessen az üres üzenetben. Üresen hagyva nem lesz benne hivatkozás.

en: No customer profiles match your search criteria.
hu: Egyetlen vevőprofil sem felel meg a keresési feltételeknek.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
hu: Még nem lett létrehozva vevőprofil. <a href="!url">Vevőprofil hozzáadása</a>.

en: Are you sure you want to delete this address?
hu: Biztosan törölhető ez a cím?

en: Deleting this address cannot be undone.
hu: E cím törlése nem vonható vissza.

en: owner
hu: tulajdonos
