User addressbook (7.x-1.0-beta2) - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Add new
nl: Nieuwe toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Address
nl: Adres

en: Users
nl: Gebruikers

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Order
nl: Volgorde

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Make default
nl: Maak standaard

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: Address Book
nl: Adresboek

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Select
nl: Selecteren

en: Add an address
nl: Voeg een adres toe

en: Addresses
nl: Adressen

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Address name
nl: Adresnaam

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal alle bestaande koppelingen overschrijven.

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: In the form of CCYYMMDD.
nl: in het formaat CCYYMMDD

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: In the form of YYYYMM.
nl: In het formaat YYYYMM.

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Created month
nl: Maand van aanmaak

en: Created day
nl: Dag van aanmaak

en: Created week
nl: Week van aanmaak

en: Updated year + month
nl: Jaar en maand van wijziging

en: Updated year
nl: Jaar van wijziging

en: Updated month
nl: Maand van wijziging

en: Updated day
nl: Dag van wijziging

en: Updated week
nl: Week van wijziging

en: Date updated
nl: Wijzigingsdatum

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
nl: Geeft een eenvoudige link naar de beheerdersweergave van het profiel

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
nl: Afgehandelde bestelling

en: Are you sure you want to delete this address?
nl: Weet u zeker dat u dit adres wilt verwijderen?

en: Deleting this address cannot be undone.
nl: Verwijderen van dit adres kan niet ongedaan gemaakt worden.
