User addressbook (7.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (71 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Link
uk: Посилання

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Add new
uk: Додати новий

en: View
uk: Перегляд

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Address
uk: Адреса

en: Users
uk: Користувачі

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Order
uk: Послідовність

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Make default
uk: Зробити типовим

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: Address Book
uk: Адресна книга

en: Date created
uk: Дата створення

en: Select
uk: Вибір

en: Addresses
uk: Адреси

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Default type
uk: Початковий тип

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: Date updated
uk: Дата оновлення

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
uk: Легка для читання назва типу профілю покупця.

en: The date the profile was last updated.
uk: Дата останнього оновлення цього профілю.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
uk: Пряме посилання на адміністративний перегляд профілю.

en: Provide a simple link to delete the profile.
uk: Пряме посилання на видалення профілю.

en: Link this field to the profile's administrative view page
uk: Зробити це поле посиланням на адміністративну сторінку перегляду профілю.

en: Site-wide settings and other global information.
uk: Загальні налаштування сайту та інша загальна інформація.

en: Commerce Checkout
uk: Комерція: Оформлення

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
uk: Завершене замовлення

en: No customer profiles have been created yet.
uk: Жодних профілів покупця ще не створено.

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
uk: Покупець перейшов на наступну сторінку оформлення через кнопку "Надіслати".

en: Owner uid
uk: Uid власника

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
uk: Показ відповідного текстового повідомлення для списків профілів покупців про їх порожнечу.

en: Path to a customer profile add form
uk: Шлях до форми додавання профілю покупця

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
uk: Введіть шлях до форми додавання профілю покупця для створення посилання в порожнім повідомленні. Якщо не вводити, посилання не додаватиметься.

en: No customer profiles match your search criteria.
uk: Профілі покупця, що відповідають вашому критерієві пошук, відсутні.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
uk: Жодних профілів покупця ще не створено. <a href="!url">Додайте профіль покупця</a>.

en: Are you sure you want to delete this address?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю адресу?

en: Deleting this address cannot be undone.
uk: Видалення цієї адреси буде остаточним.

en: owner
uk: власник

en: Provide a simple link to edit the address.
uk: Пряме посилання на редагування адреси.

[ctx: an user address entity]
en: User address
uk: Адреса користувача
