User Badges (7.x-2.0) - en to sv translation catalogue (185 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Images
sv: Bilder

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Number
sv: Tal

en: Weight
sv: Vikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Update
sv: Uppdatera

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Options
sv: Alternativ

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Roles
sv: Roller

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Display options
sv: Alternativ för visning

en: General
sv: Allmän

en: Appearance
sv: Utseende

en: External
sv: Extern

en: Image URL
sv: URL för bild

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Custom Theme
sv: Anpassat tema

en: Description URL
sv: URL för beskrivning

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: Upload new image
sv: Ladda upp ny bild

en: User Badges
sv: Användaremblem

en: Badges
sv: Emblem

en: Select the badge that you'd like to associate with each role.
sv: Välj det emblem som du vill associera med varje roll.

en: Edit badges for %user_name
sv: Redigera emblem för %user_name

en: Badges saved.
sv: Emblem sparade.

en: There was a problem saving badges to the database.
sv: Det uppstod ett problem vid sparandet av emblem till databasen.

en: If you provide the full URL, it will be considered an external URL.
sv: Om du tillhandahåller den fullständiga URL:en så kommer det att tolkas som en extern URL.

en: If you provide only the path (e.g. "admin/content/node"), it is considered an
              internal link.
sv: Om du tillhandahåller enbart sökvägen (till exempel "admin/content/node") så kommer det att tolkas som en intern länk.

en: Badge %badgename saved.
sv: Emblem %badgename sparat.

en: There was a problem saving the badge information into the database.
sv: Det uppstod ett problem vid sparandet av information om emblem till databasen.

en: Are you sure you want to delete the badge %name?
sv: Är du säker på att du vill radera emblemet %name?

en: Roles saved.
sv: Roller sparade.

en: There was a problem saving roles to the database
sv: Det uppstod ett problem vid sparandet av roller till databasen.

en: Add badge
sv: Lägg till emblem

en: Remove badge
sv: Ta bort emblem

en: Only show blocked user badge
sv: Visa enbart spärrade användaremblem

en: Note that if there is no badge associated to blocked users, no badges will appear.
sv: Observera att om det inte finns något emblem associerat till spärrade användare så kommer inget emblen att visas.

en: This option only acts on blocked users and has no repercussions on active user badges.
sv: Detta alternativ uppträder enbart för spärrade användare och har inga återverkningar på aktiva användaremblem.

en: Added user badge %badge to user %name.
sv: Lade till användaremblemet %badge för användare %name.

en: Unable to add user badge %badge to user %name.
sv: Kunde inte lägga till användaremblem %badge för användare %name.

en: Removed user badge %badge to user %name.
sv: Tog bort användaremblemet %badge för användare %name.

en: Unable to remove user badge %badge to user %name.
sv: Kunde inte radera användaremblem %badge för användare %name.

en: Delete badge
sv: Radera emblem

en: Badge name
sv: Namn för emblem

en: User badges
sv: Användaremblem

en: Enables assignment of graphical badges to users and roles.
sv: Möjliggör tilldelning av grafiska emblem till användare och roller.

en: The badge ID of the user badge itself.
sv: ID för emblemet till själva användaremblemet.

en: Whether the badge was set as part of the role, or individually assigned.
sv: Huruvida emblemet var satt som del av rollen eller individuellt tilldelat.

en: Badge Name
sv: Namn på emblem

en: The name of the user badge.
sv: Namnet på användaremblemet.

en: Badge
sv: Emblem

en: An individual user badge.
sv: Ett individuellt användaremblem.

en: Grouped User Badges
sv: Grupperade användaremblem

en: All the user's user badges.
sv: Alla användaremblem för användaren.

en: How the badges will appear.
sv: Hur emblemen kommer att visas.

en: Linked Text
sv: Länkad text

en: Unlinked Text
sv: Ej länkad text

en: If you select "Custom Theme" above, enter the name of your theme here. It will be passed an array of badge objects.
sv: Här anger du namnet på temat om du väljer "Anpassat tema" ovan. Det kommer att ges en array av emblemobjekt.

en: User Badge
sv: Användaremblem

en: Granted by Role
sv: Beviljade per roll

en: Badge ID
sv: ID för emblem

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
sv: Att göra: Lägga till en beskrivande text här som skall visas i användargränssnittet.

en: All weight values must be numeric.
sv: Alla viktvärden måste vara numeriska.

en: The badge weights have been updated.
sv: Emblemets vikt har uppdaterats.

en: No badges available.
sv: Inga emblem tillgängliga.

en: Name for the badge. Will be displayed as a tooltip when rolling over the badge.
sv: Namn för emblemet. Kommer att visas som en liten ruta när muspekaren förs över emblemet.

en: The image URL for this badge. If you want to use an image from the user badges image library, select from the list below.
sv: URL för bild till denna bild. Välj från listan nedan om du vill använda en bild från användaremblemets bildkatalog.

en: Lighter weighted items float to the top of lists. Heavier items go to the bottom. You must enter a number (negative values are allowed).
sv: Alternativ med lättare vikt placeras högre upp i listan. Tyngre alternativ placeras längre ned. Du måste ange ett tal (negativa värden är tillåtna).

en: You can specify here the link where your badge will redirect your user.
          This is useful for explanation pages about the badge, for instance. If you do not wish
          your badge to be clickable, please leave this field empty.
sv: Här kan du specificera länken som ditt emblem kommer att omdirigera din användare till. Detta är till exempel användbart för förklaringssidor om emblemet. Lämna detta fält tom om du inte vill att ditt emblem ska vara klickbart.

en: Use %none to override a default link in the settings tab with no link for this badge.
sv: Använd %none för att åsidosätta en förvald länk under inställningsfliken med inga länkar för detta emblem.

en: Activate the taxonomy module if you want to associate badges with taxonomy terms.
sv: Aktivera modulen Taxonomy om du vill associera emblem med taxonomitermer.

en: Cannot be Hidden
sv: Får inte vara dolt

en: If this is set, the badge cannot be hidden by being moved down in weight. It will always show up.
sv: Om detta är angivet så får inte emblem vara dolda genom att flytta ned dem i vikt. Det kommer alltid att synas.

en: Fixed Weight
sv: Låst vikt

en: If this is set, the badge cannot have a user assigned weight, regardless of settings.
sv: Om detta är angivet så kan inte emblemet ha en vikt tilldelat av användare, oavsett inställningar.

en: Does Not Count to Limit
sv: Räknas inte till gräns

en: If this is set, the badge does not count towards the limit for number of badges to display per user.
sv: Om detta är angivet så kommer emblemet inte att räknas till gränsen för antalet emblem att visa per användare.

en: This is not a valid image URL. You need to enter a complete image URL, including the "http://" at the start.
sv: Detta är inte en giltig URL för bild. Du måste ange en komplett URL för bild som inkluderar "http://".

en: Your value for the weight must be a number. Negative numbers are allowed, but not decimals.
sv: Ditt värde för vikt måste vara ett tal. Negativa tal är tillåtna, men inte decimaler.

en: Blocked Badge
sv: Spärrade emblem

en: blocked user
sv: spärrad användare

en: (Badge ID
sv: (ID för emblem

en: Current:
sv: Nuvarande:

en: Role Badges
sv: Rollemblem

en: Save Role Badges
sv: Spara rollemblem

en: "@value" is not a valid badge name. Try using the autocomplete function (requires javascript).
sv: "@value" är inte ett giltigt namn för emblem. Försök genom att använda funktionen för automatiskt komplettering (kräver JavaScript).

en: @value is not a valid badge ID. Try using the autocomplete function (requires javascript).
sv: "@value" är inte ett giltigt ID för emblem. Försök genom att använda funktionen för automatiskt komplettering (kräver JavaScript).

en: Number of badges to display
sv: Antal emblem att visa

en: Only this many badges with the lightest weights will be shown.
sv: Endast så här många emblem med den lättaste vikten kommer att visas.

en: Set to zero to apply no limit.
sv: Sätt till noll för att ange obegränsat.

en: Note that if multiple badges have the same lightest weight, only one of them will appear (first by alphabetical order).
sv: Observera att om flera emblem har samma låga vikt så kommer endast ett av dem att visas (den första genom alfabetiskt ordning).

en: If checked, only the badge associated to blocked users will be shown, overriding other badges the user eventually has as well as any other settings.
sv: Om ikryssat så kommer enbart emblem som är associerade till spärrade användare att visas och åsidosätta andra emblem som användaren eventuellt har, och även eventuella andra inställningar.

en: Allow users to reorder badges
sv: Låt användare ändra ordning på emblem

en: If checked, users will have the ability to reweight their badges in their profile, enabling them to set what order their badges display, and also which badges will display if a limit is set above.
sv: Om ikryssat så kommer användare ha möjlighet att omvikta sina emblen i sina profiler, och låter dem ange ordningen för hur deras emblem skall visas och också vilka emblem som skall visas om en gräns är angiven ovan.

en: Note that you can make individual badges exempt from this function, allowing you to force them to the top or bottom of the list by giving them a very high or low weight value.
sv: Observera att du kan göra individuella undantag för emblem från denna funktion vilket låter dig tvinga dem till toppen eller botten av listan genom att ge dem ett väldigt högt eller lågt viktvärde.

en: Default badge link URL
sv: Förvald URL för emblemlänk

en: Enter a default URL to link all badges to. You can override this for individual badges.
sv: Ange en förvald URL att länka alla emblem till. Du kan åsidosätta detta för individuella emblem.

en: Optional. Select a vocabulary to associate badges with. You can optionally associate each badge with one term in this vocabulary.
sv: Valfritt. Välj ett vokabulär att associera emblem med. Du kan valfritt associera varje emblem med en term i detta vokabulär.

en: Must be a positive number.
sv: Måste vara ett positivt tal.

en: Badge Weight
sv: Vikt för emblem

en: The weight of the badge, as defined on the user badges settings page.
sv: Vikten på emblemet som det är definierat på inställningssidan för användaremblem..

en: You can reorder your badges here. Some badges may not appear on the list; these badges cannot be reordered.
sv: Här kan du kan ändra ordning på dina emblem. Några emblem kanske inte syns i listan, dessa emblem kan inte ordnas om.

en: Your badge order has been updated.
sv: Din ordning för emblem har uppdaterats.

en: Badges for %user_name
sv: Emblem för %user_name

en: This user is not currently assigned any badges.
sv: Den här användaren har inte tilldelats några emblem än.

en: Add Badges
sv: Lägg till emblem

en: Remove Badges
sv: Radera emblem

en: Update Badges
sv: Uppdatera emblem

en: "@value" is not a valid badge. Try using the autocomplete function (requires javascript).
sv: "@value" är inte ett giltigt emblem. Försök att använda den automatiskt kompletterande funktionen (kräver JavaScript).

en: Edit badge
sv: Redigera emblem

en: User Badges Badge Name Autocomplete
sv: Användaremblems automatiska namnskomplettering

en: Show on these content types
sv: Visa på de här innehållstyperna

en: Image location
sv: Bildplats

en: Cannot be hidden
sv: Kan inte döljas

en: Does not count to limit
sv: Räknas inte begränsning

en: Image from library
sv: Bild från bibliotek

en: The image file for this badge. This image will then be available in the library after badge creation.
sv: Bildfilen för detta emblem. Denna bild kommer då att finnas i biblioteket efter skapande av emblem.

en: No badge images uploaded yet. You can upload an image by choosing "Upload image" above or choose to use an external URL.
sv: Inga emblembilder uppladdade ännu. Du kan ladda upp en bild genom att välja "Ladda upp bild" ovan eller välja att använda en extern webbadress.

en: Install the <a href="!link">Token</a> module if you want this URL to include dynamic elements such as badge ID numbers.
sv: Installera modulen <a href="!link">Token</a> om du vill att denna URL skall inkludera dynamiska element såsom ID-nummer för emblem.

en: There are no terms in the selected vocabulery
sv: Det finns inga termer i den valda vokabulären

en: Save badge
sv: Spara emblem

en: You must enter an image URL.
sv: Du måste ange en URL till bild.

en: You need to upload a local file.
sv: Du måste ladda upp en lokal fil.

en: Your library is empty, please upload a file.
sv: Ditt bibliotek är tomt, var vänlig ladda upp en fil.

en: There are no images in your library at the moment. You can add one !create_link and uploading an image.
sv: Det finns inga bilder i ditt bibliotek för tillfället. Du kan lägga till en !create_link och ladda upp en bild.

en: by creating a badge
sv: genom att skapa ett emblem

en: Show users in badge list
sv: Visa användare i emblemlista

en: If selected, the user badges list will include all of the users who have been assigned the badge.
sv: Om vald kommer listan av användaremblem omfatta alla användare som har tilldelats emblemet.

en: Image style to size badges
sv: Bildstil för att storleksförändra emblem

en: This determines the size of the image display.
sv: Detta avgör storleken på bildvisningen.

en: "No badges" message
sv: Meddelande för "Inget emblem"

en: This provides this message if the user has no badges, rather than nothing. Leave it blank for no message.
sv: Det här tillhandahåller meddelande om användaren inte har några emblem istället för ingenting. Lämna det tomt för inget meddelande.

en: The @name badge has been deleted.
sv: Emblemet @name har raderats.

en: Tokens related to user badges.
sv: Ersättningstecken relaterade till användaremblem.

en: The badge name.
sv: Namnet på emblemet.

en: The badge id number (bid).
sv: ID-numret (bid) för emblemet.

en: Badge UID
sv: UID för emblem

en: The uid of the badge owner.
sv: UID för ägaren av emblemet.

en: User badges are iconic images which can be assigned to users. They can represent accomplishments, status, or anything you'd like. These badges will show up in the user's profile, and could also be used by a theme to appear with user postings on forums, comments, or nodes. Badges can be assigned manually by an administrator by visiting a user's profile. They also can be assigned automatically by role or ecommerce purchase (if ecommerce modules are installed). The excellent !link module can also be used to automatically set and unset badges on a wide variety of conditions.
sv: Användaremblem är ikoniska bilder som kan tilldelas användare. De kan representera prestationer, status, eller vad du vill. Dessa emblem kommer att dyka upp i användarens profil och kan också användas av ett tema för att visas med användarinlägg på forum, kommentarer eller noder. Emblem kan tilldelas manuellt av en administratör genom att besöka en användares profil. De kan också tilldelas automatiskt av roll eller e-handelköp (om e-handelmoduler är installerade). Den utmärkta modulen !link kan också användas för att automatiskt ställa in och ta bort emblem på en mängd olika förhållanden.

en: This is the user badges image library. Note that this area is not functional if you have private download active. Here you can upload images to display as a user badge, but you can also enter image URLs directly in the badge form, so this area is optional. The images can be anything you like, but it is recommended that you maintain a uniform image size (or use image styling) for all of your badges. Keep in mind that a user may have many badges displayed so you'll probably want to keep them as small as possible.
sv: Detta är bildbiblioteket för användaremblem. Observera att detta område fungerar inte om du har privat nedladdning aktiv. Här kan du ladda upp bilder att visas som ett användaremblem. Du kan också skriva in URL:erna till bilderna direkt i emblemformuläret, så detta område är valfritt. Bilderna kan vara vad som helst, men det rekommenderas att du behåller en jämn bildstorlek (eller använda bildstilning) för alla dina emblem. Tänk på att en användare kan ha många emblem som visas så att du förmodligen vill behålla dem så små som möjligt.

en: You can reorder badges here. Only the top !number badges will be shown publicly.
sv: Här kan du ändra ordning på emblem. Endast de översta !number kommer att visas offentligt.

en: Access user badges
sv: Åtkomst till användaremblem

en: Display user badges to the user.
sv: Visa användaremblem till användaren.

en: Manage badges
sv: Hantera emblem

en: Access the User Badges administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för användaremblem.

en: Change badge assignments
sv: Ändra tilldelningar av emblem

en: Access the "Badges" tab in user profiles.
sv: Åtkomst till fliken "Emblem" i användarprofiler.

en: Change own badge assignments
sv: Ändra egna tilldelningar av emblem

en: Access the "Badges" tab in their own user profile.
sv: Åtkomst till fliken "Emblem" i deras egen användarprofil.

en: Don't show badges in user profile
sv: Visa inte emblem i användarprofil

en: Don't show badges when viewing a user profile.
sv: Visa inte emblem vid visning av en användarprofil.

en: Add, edit, and delete badges.  Associate badges with roles and configure site-wide settings for badges.
sv: Lägga till, redigera och radera emblem. Associera emblem med roller och konfigurera inställningar för emblem åt hela webbplatsen

en: New Badge @number
sv: Nytt emblem @number

en: User_Badges: Content Author
sv: Användaremblem: Författare till innehåll

en: User_Badges: My Badges
sv: Användaremblem: Mina emblem

en: User_Badges: All Badges
sv: Användaremblem: Alla emblem

en: @name's Badges
sv: Emblem för @name

en: My Badges
sv: Mina emblem

en: Apply admin limit on this block?
sv: Tillämpa administratörsgräns på detta block?

en: The current badge display limit is @limit.
sv: Den nuvarande visningsbegränsningen av emblem är @limit.

en: User badges display
sv: Visning av användaremblem

en: Block failed to get proper node, got: @type.
sv: Blockera misslyckades med att hämta riktig nod, fick: @type.

en: 1 badge removed. | @count badges removed.
sv[0]: 1 emblem togs bort.
sv[1]: @count emblem togs bort.

en: Add new badge
sv: Lägg till nytt emblem

en: Text separator
sv: Textavskiljare

en: The string that will go between each badge name.
sv: Strängen som kommer hamna mellan varje emblemnamn.
