User email verification (7.x-1.1) - en to hi translation catalogue (6 entries)

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Roles
hi: भूमिका

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Username or e-mail address
hi: सदस्यनाम या फिर ईमेल पता

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
hi: आगे की जानकारी आपको ईमेल में भेझी जा चुकी है।
