User mailman register (7.x-3.2) - en to de translation catalogue (57 entries)

en: Approve
de: Bestätigen

en: Delete
de: Löschen

en: Actions
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Unsubscribe
de: Abbestellen

en: Description
de: Beschreibung

en: more
de: mehr

en: Access control
de: Zugriffskontrolle

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: updated
de: aktualisiert

en: created
de: erstellt

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Save
de: Speichern

en: Subscription settings
de: Abonnement-Einstellungen

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Email
de: E-Mail

en: Page
de: Seite

en: Hourly threshold
de: Stündlicher Grenzwert

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Visible in user registration form
de: Sichtbar im Registrierungsformular für Benutzer

en: Desc
de: Absteigend

en: Users
de: Benutzer

en: Profile
de: Profil

en: Defaults
de: Standards

en: Sort by
de: Sortierung

en: Lists
de: Listen

en: Moderate
de: Moderieren

en: Moderated
de: Moderiert

en: Mailing Lists
de: Mailinglisten

en: Subscribe for digest (receive emails in a bundle)
de: Nachrichtensammlungen abonnieren (Mehrere Emails in einer Mail zusammengefasst versenden)

en: No mail (temporarily disable delivery)
de: Keine Emails (vorübergehend Zustellung deaktivieren)

en: Mailing List 'request' address
de: 'request' Adresse der Mailingliste

en: Mailing List 'admin' address
de: 'admin' Adresse der Mailingliste

en: Mailing list web address for users
de: Webadresse der Mailingliste für Benutzer

en: Mailing list web archive address for users
de: Mailinglisten - Webarchiv für Benutzer

en: "%reqaddress" is not a valid email address
de: "%reqaddress" ist keine gültige Emailadresse

en: Add new mailing list
de: Mailingliste hinzufügen

en: User name
de: Benutzername

en: Apply
de: Anwenden

en: Profile module
de: Profil-Modul

en: List ID
de: Listen-ID

en: Activate
de: Aktivieren

en: Unsubscribed
de: Ausgetragen

en: No link
de: Keine Verlinkung

en: Join a mailing list to receive or participate in its discussions via email.
de: Abonnieren Sie eine Mailingliste, um Nachrichten zu emfpangen und an Email-Diskussionen teilzunehmen.

en: Notify users
de: Benutzer benachrichtigen

en: List description
de: Listenbeschreibung

en: Link this field
de: Dieses Feld verlinken

en: With a mailto:
de: Mit einem mailto:

en: User relationship
de: Benutzerbeziehung

en: Admin URL
de: Admin-URL

en: Asc
de: Aufsteigend
