User mailman register (7.x-3.3) - en to sv translation catalogue (114 entries)

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Access control
sv: Behörighet

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: updated
sv: uppdaterad

en: created
sv: skapad

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Subscription settings
sv: Inställningar för prenumeration

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Email
sv: E-post

en: Page
sv: Sida

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: Published
sv: Publicerad

en: Visible in user registration form
sv: Synligt i registreringsformulär för användare

en: Desc
sv: Fallande

en: Users
sv: Användare

en: Profile
sv: Profil

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Lists
sv: Listor

en: Moderate
sv: Moderera

en: Moderated
sv: Modererad

en: Mailing Lists
sv: E-postlistor

en: Subscribe for digest (receive emails in a bundle)
sv: Prenumerera på sammandrag (ta emot e-post i bunt)

en: No mail (temporarily disable delivery)
sv: Ingen e-post (inaktivera leverans temporärt)

en: Mailing List 'request' address
sv: Adress för "ansökan" till e-postlista

en: Mailing List 'admin' address
sv: Adress för "administratör" till e-postlista

en: Mailing list web address for users
sv: E-postlistans webbadress för användare

en: Mailing list web archive address for users
sv: E-postlistans adress för webbarkiv för användare

en: "%reqaddress" is not a valid email address
sv: "%reqaddress" är inte en giltig e-postadress

en: Add new mailing list
sv: Lägg till ny e-postlista

en: User name
sv: Användarnamn

en: Apply
sv: Applicera

en: Profile module
sv: Profilmodul

en: Activate
sv: Aktivera

en: Unsubscribed
sv: Prenumererar ej

en: No link
sv: Ingen länk

en: Join a mailing list to receive or participate in its discussions via email.
sv: Gå med i en e-postlista för att få eller delta i dess diskussioner via e-post.

en: Unknown list subscription request.
sv: Okänd begäran om listprenumeration.

en: User invite
sv: Inbjudan från användare

en: User notify
sv: Meddelande från användare

en: List admins notify
sv: Meddelande från listadministratör

en: Allow unsub
sv: Tillåt avprenumeration

en: Allow temp disable
sv: Tillåt temporär inaktivering

en: Allow digest
sv: Tillåt sammandrag

en: A subscription is required
sv: En prenumeration krävs

en: Display in own separate category
sv: Visa i egen separat kategori

en: If checked, mailing list subscription is displayed in a separate category on the <em>My account</em> page, otherwise it will be displayed in the user account edit form.
sv: Om markerad, visas prenumeration till e-postlistor i en separat kategori på sidan <em>Mitt konto</em>. Annars kommer den visas under redigeringsformuläret för användaren.

en: Mail on errors
sv: Skicka e-post vid felmeddelanden

en: Mailman settings
sv: Inställningar för Mailman

en: Admin web page
sv: Webbsida för administrering

en: Mailman admin web page. The url has to be avaiable from your drupal web server ip. It's highly recommended to use the https protocol if your server supports it. Set empty to disable this list. Example: https://www.mysite.com/cgi-bin/mailman/admin/mylist .
sv: Mailmans administratörssida. Webbadressen måste vara tillgängliga från din Drupal webbservers IP. Det rekommenderas starkt att använda https-protokollet om din server har stöd för det. Sätt det tomt tomt för att inaktivera den här listan. Exempel: https://www.mysite.com/cgi-bin/mailman/admin/mylist.

en: Mailman version
sv: Version på Mailman

en: Select your mailman software version (it should be displayed on the mailman web interface footer). Try different settings if you realize that digest and nomail subscription does not work correctly.
sv: Välj din programvaruversion för Mailman (det bör visas på Mailmans sidfot för webbgränssnittet). Försök med olika inställningar om du inser att prenumeration för "sammandrag" och "ingen e-post" inte fungerar som det ska.

en: 2.1.9 or prior
sv: 2.1.9 eller tidigare

en: 2.1.10 or later
sv: 2.1.10 eller senare

en: Admin web password
sv: Administratörslösenord för webb

en: Only invite users
sv: Bjud enbart in användare

en: Just invite new users instead of subscribing them?
sv: Bjud enbart in användare istället för att lägga till prenumeration för dem?

en: Notify users
sv: Meddela envändare

en: Send welcome messages to the new subscribee?
sv: Skicka välkomstmeddelande till de nya prenumeranterna?

en: Notify mailman administrators
sv: Meddela administratörer för Mailman

en: Send notifications of new subscription to the list owner?
sv: Skicka meddelande för ny prenumeration till listägaren?

en: List interface settings
sv: Inställningar för listgränssnitt

en: Allow unsubscribe
sv: Tillåt avprenumeration

en: Allow temporary disable
sv: Tillåt temporär inaktivering

en: Allow users to temporarily disable delivery?
sv: Tillåt användare att temporärt inaktivera leverans?

en: Allow users to subscribe in digest mode?
sv: Tillåt användare att prenumerera i sammandragningsläge?

en: A brief description of this mailing list. This text will be displayed in the subscriptions page.
sv: En kort beskrivning på denna e-postlista. Denna text kommer visas på prenumerationssidan.

en: %webadmin is not a valid url
sv: %webadmin är inte en giltig URL

en: Allow/deny user list unsubscription
sv: Tillåt/neka användare att ta bort prenumeration av lista

en: Allow/deny list temporary receiving disable
sv: Tillåt/neka temporär avaktivering på hämtning av lista

en: Allow/deny list digest subscription
sv: Tillåt/neka prenumeration på sammandrag av lista

en: List description
sv: Beskrivning av lista

en: Stores specific information for mailiman lists.
sv: Lagrar specifik information för e-postlistor.

en: The list id.
sv: ID-numret för e-postlista.

en: Mailing List name
sv: Namn för e-postlista

en: Mailing list web address for users.
sv: Webbadress till e-postlista för användare

en: Stores subscription information for users.
sv: Lagrar prenumerationsinformation för användare.

en: User id.
sv: Användar-ID

en: Subscription status.
sv: Prenumerationsstatus.

en: Current user subscribed email.
sv: E-postadress för nuvarande användares prenumeration.

en: Current user list password.
sv: Lösenord för nuvarande användares e-postlista.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: If checked, member postings will be moderated.
sv: Om ikryssad kommer inlägg från medlemmar att modereras.

en: %email is already subscribed to %list list.
sv: %email prenumererar redan på listan %list.

en: You can't send more than %number subscription requests per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte skicka fler än %number förfrågningar per timme. Försök igen senare.

en: successfully completed for
sv: genomfördes utan problem för

en: sent to
sv: skickad till

en: %name list %action %email
sv: lista %name %action %email

en: Default new reg
sv: Förvald ny registrering

en: Mailman connection interval
sv: Anslutningsintervall med Mailman

en: If checked, user must subscribe to at least one mailing list.
sv: Om markerad, måste en användare prenumerera på åtminstone en e-postlista.

en: Role sync
sv: Rollsynkning

en: Sync with roles
sv: Synkronisera med roller

en: Default choice
sv: Förvalt val

en: This will be the default choice in the user subscription form.
sv: Detta kommer vara det förvalda valet i prenumerationsformuläret för användare.

en: Allow users to unsubscribe from the list? Unchecked will set <b>Default choice</b> option to <em>Yes</em> and force subscription to this list.
sv: Tillåt användare att ta bort prenumeration från listan? Ej markerad kommer att ställa in alternativet <strong>Förvalt val</strong> till <em>Ja</em> och tvinga prenumeration till denna lista.

en: %admmesg Http error: %error
sv: %admmesg Http felmeddelande: %error

en: Admin URL
sv: URL för administratör

en: Asc
sv: Stigande
