User registration notification (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Body
id: Isi

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Account blocked
id: Akun diblokir

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: E-mails
id: E-mail

en: Welcome (new user created by administrator)
id: Ucapan Selamat Datang (pengguna baru yang dibuat administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
id: Selamat Datang (Menunggu persetujuan)

en: Welcome (no approval required)
id: Selamat Datang (tidak membutuhkan persetujuan)

en: Password recovery
id: Pemulihan sandi

en: Account activation
id: Pengaktifan akun

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Account canceled
id: Akun dibatalkan

en: Account details for [user:name] at [site:name]
id: Detil akun untuk [user:name] pada [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
id: Detil akun untuk [user:name] di [site:name] (menunggu persetujuan admin)

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
id: [user:name] sudah diterima menjadi anggota.
    
    [user:edit-url]

en: Admin (user awaiting approval)
id: Admin (pengguna menunggu persetujuan)
