User Relationships (7.x-1.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: delete
nl: verwijderen

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Comments
nl: Reacties

en: unknown
nl: onbekend

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Default
nl: Standaard

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Picture
nl: Afbeelding

en: User
nl: Gebruiker

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Current
nl: Huidige

en: Send
nl: Versturen

en: General
nl: Algemeen

en: Email subject
nl: E-mail onderwerp

en: Email message
nl: E-mailbericht

en: Random
nl: Willekeurig

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Pending
nl: In afwachting

en: Declined
nl: Afgewezen

en: update
nl: bijwerken

en: Received requests
nl: Ontvangen verzoeken

en: Sent requests
nl: Verzonden verzoeken

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Strict
nl: Strikt

en: Fixed
nl: Vast

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Relationship %name has been deleted.
nl: Relatie %name is verwijderd.

en: Relationships
nl: Relaties

en: Edit type
nl: Type bewerken

en: My relationships
nl: Mijn relaties

en: not online
nl: niet online

en: No relationships found
nl: Geen relaties gevonden

en: pending relationship requests
nl: lopende relatieverzoeken

en: Relationship
nl: Relatie

en: relationships
nl: relaties

en: Relationship types
nl: Relatietypes

en: Add relationship type
nl: Relatietype toevoegen

en: Removed
nl: Verwijderd

en: Relationship type
nl: Relatietype

en: Enabled content types
nl: Ingeschakelde inhoudstypen

en: Everyone
nl: Iedereen

en: Request
nl: Verzoek

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: pending
nl: in wachtrij

en: Allowed Roles
nl: Toegestane rollen

en: Decline
nl: Afwijzen

en: approved
nl: goedgekeurd

en: Author Pane
nl: Auteurspaneel

en: Not Approved
nl: Niet goedgekeurd

en: Is the logged in user
nl: Is de ingelogde gebruiker

en: currently logged in user
nl: op dit moment ingelogde gebuiker

en: Requester user
nl: Aanvrager

en: No action has been taken.
nl: Er is geen actie ondernomen

en: First User
nl: Eerste gebruiker

en: Second User
nl: Tweede gebruiker

en: If checked, we will e-mail you when there are changes to your relationship status with other users.
nl: Indien geselecteerd ontvangt u een e-mail wanneer er wijzigingen optreden in uw relatiestatus met andere gebruikers.

en: What type of relationship are you requesting with !name?
nl: Wat voor soort relatie heeft u met !name?

en: You do not have any relationships with other users.
nl: U heeft nog geen relaties met andere gebruikers.

en: !requester has requested to be your %relationship_name. View your !pending_relationship_requests to approve or decline.
nl: !requester heeft u een verzoek gestuurd om uw %relationship_name te worden. Bekijk uw !pending_relationship_requests om het verzoek te bevestigen of af te wijzen.
