User Relationships (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (277 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Comments
fr: Commentaires

en: unknown
fr: inconnu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Default
fr: Par défaut

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Submitted
fr: Soumis

en: Current
fr: Actuel

en: Send
fr: Envoyer

en: General
fr: Général

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: Random
fr: Au hasard

en: Error Messages
fr: Messages d'erreur

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Approved
fr: Approuvé

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Declined
fr: Refusé

en: update
fr: mettre à jour

en: online
fr: en ligne

en: Received requests
fr: Requêtes reçues

en: Sent requests
fr: Requêtes envoyées

en: Accepted
fr: Approuvé

en: Fixed
fr: Fixe

en: Reverse
fr: Inversé

en: %name has already been used.
fr: %name a déjà été utilisé.

en: Expiration period must be an integer greater than or equal to 0.
fr: La période d'expiration doit être un nombre entier supérieur ou égal à 0.

en: Relationship %name has been added.
fr: La relation %name a été ajoutée.

en: User Relationships form: relationship %name added.
fr: Écran des relations utilisateurs : la relation %name a été ajoutée.

en: Relationship %name has been updated.
fr: La relation %name a été mise à jour.

en: User Relationships form: relationship %name updated.
fr: Écran des relations utilisateurs : la relation %name a été modifiée.

en: Relationship %name has been deleted.
fr: La relation %name a été supprimée.

en: User Relationships form: relationship %name deleted.
fr: Écran des relations utilisateurs : la relation %name a été supprimée.

en: Allow users to auto approve
fr: Autoriser les utilisateurs à approuver automatiquement

en: Relationships per page
fr: Relations par page

en: Number of relationships to show per page. If set to 0 all will be shown.
fr: Nombre de relations à afficher par page. Renseigner à 0 pour afficher l'ensemble des relations.

en: The relationships per page setting is not an integer
fr: Le nombre de relations par pages n'est pas un entier

en: Example: buddy, friend, coworker, spouse.
fr: Exemple : pote, ami, collègue, époux.

en: Plural name
fr: Pluriel

en: Example: buddies, friends, coworkers, spouses.
fr: Exemple : potes, amis, collègues, époux.

en: This is a one-way relationship
fr: C'est une relation à sens unique

en: Check this if this relationship should only go one way (ex Manager, Subscriber)
fr: Cochez cette case si la relation est seulement à sens unique (ex : Chef, Inscrit)

en: Requires Approval
fr: Nécessite une approbation

en: Check this if the requestee must approve the relationship
fr: Cochez cette case si la personne concernée doit approuver la relation

en: Request expires in
fr: Les demandes expirent dans

en: After how many days should a request of this type be removed? (0 for never)
fr: Nombre de jours après lequel une demande de ce type expire ? (0 pour jamais)

en: Remove relationship
fr: Supprimer la relation

en: This module allows you to create relationship types that users can use to connect to each other.
fr: Ce module vous permet de créer des types de relations que les autres peuvent utiliser pour se connecter les uns aux autres

en: Relationships
fr: Relations

en: Create relationship types
fr: Créer des types de relations

en: Edit type
fr: Modifier ce type

en: Delete type
fr: Supprimer ce type

en: My relationships
fr: Mes relations

en: Your relationships to this user
fr: Vos relations vers cet utilisateur

en: Relationship actions
fr: Actions de mise en relation

en: My Relationships: All relationships
fr: Mes Relations : Toutes les relations

en: User Relationships: All relationships
fr: Relations utilisateurs : toutes les relations

en: Number of relationships to display in block
fr: Nombre de relations à afficher dans un bloc

en: Enter the maximum number of relationships to display in this block.
fr: Entrer le nombre de relations maximum à afficher dans ce bloc.

en: Which relationships should be displayed
fr: Quelles relations doivent être affichées

en: one way
fr: dans un seul sens

en: mutual
fr: mutuelle

en: No relationships available.
fr: Pas de relation disponible.

en: Relationship Types
fr: Types de relations

en: not online
fr: hors ligne

en: %username's %relationships
fr: %relationships de %username

en: Create a relationship with %name
fr: Créer une relation avec %name

en: pending requests
fr: requêtes en attente

en: User Relationships
fr: Relations utilisateurs

en: Start typing the name of a user to automatically create a relationship to
fr: Commencez à taper le nom d'un utilisateur pour créer automatiquement une relation avec

en: Relationship
fr: Relation

en: Start typing the name of a relationship to use
fr: Commencez à taper le nom d'une relation à utiliser

en: You must enter an existing user's name.
fr: Vous devez entrer un nom d'utilisateur existant.

en: You must enter an existing relationship's name.
fr: Vous devez entrer le nom d'une relation existante.

en: Default relationship %relationship_name of %username has been added.
fr: La relation par défaut %relationship_name de %username a été ajoutée.

en: Are you sure you want to delete the default relationship %relationship of %name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la relation par défaut %relationship de %name ?

en: Default relationship %relationship of %name has been deleted.
fr: La relation par défaut %relationship_name de %name a été supprimée.

en: Allows admins to specify relationships that are automatically created when a new user joins
fr: Autorise les administrateurs à spécifier des relations qui sont automatiquement créées quand un nouvelle utilisateur se connecte

en: relationships
fr: relations

en: Lets admins create implied relationships. For example 'Manager implies Coworker'
fr: Permet aux utilisateurs de créer des relations implicites. Par exemple 'Chef implique Collègue'

en: Gives users the option of specifying a relationship when inviting new users
fr: Permet aux utilisateurs de spécifier une relation lors de l'invitation de nouveaux utilisateurs

en: Send @op messages
fr: Envoi des message @op

en: Relationship types
fr: Types de relation

en: Add relationship type
fr: Ajouter un type de relation

en: Save relationship type
fr: Enregistrer le type de relation

en: Removed
fr: Retiré

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: Enabled content types
fr: Types de contenus activés

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Request
fr: Requête

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: pending
fr: en attente

en: Reciprocal
fr: Réciproque

en: Decline
fr: Refuser

en: approved
fr: approuvé

en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: Relationship status
fr: Statut de la relation

en: Author Pane
fr: Volet de l'auteur

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: My Pending Relationships
fr: Mes relations en attente

en: User Relationships: Actions
fr: User Relationships : Actions

en: requester
fr: demandeur

en: requestee
fr: utilisateur auquel s'adresse la demande

en: Newest
fr: Plus récente

en: Oldest
fr: Plus ancienne

en: No Pending Requests
fr: Pas de demande en attente

en: Blocks that can be used with User Relationships
fr: Blocs qui peuvent être utilisés avec le module User Relationships

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Remove @name from @rel_plural_name
fr: Retirer @name de @rel_plural_name

en: Add @rel_name
fr: Ajouter @rel_name

en: Become @name's @rel_name
fr: Devenir @name de @rel_name

en: Become %name's %rel_name
fr: Devenir %rel_name de %name

en: Relationship requests
fr: Demandes de mise en relation

en: I am a @rel_name of
fr: Je suis un @rel_name de

en: @username is a @rel_name of
fr: @username est un @rel_name de

en: Number of relationships to display must be an integer greater than 0.
fr: Le nombre de relations à afficher doit être un entier supérieur à 0.

en: currently logged in user
fr: utilisateur actuellement connecté

en: author whose node is being viewed
fr: auteur dont le nœud est affiché

en: NOTE: This block displays @relationship_name relationships of the @user_identifier.
fr: NOTE : Ce bloc affiche les relations @relationship_name de @user_identifier.

en: Because this relationship is one-way this block will show relationships where the @user_identifier is the @relation
fr: Comme cette relation est à sens unique, ce bloc va afficher les relations où @user_identifier est le @relation

en: (You to Them, backward direction)
fr: (Vous vers eux, direction inverse)

en: (Them to You, normal direction)
fr: (Eux vers vous, direction normale)

en: My Relationships: @type @extra
fr: Mes relations : @type @extra

en: User Relationships: @type @extra
fr: User Relationships : @type @extra

en: UR-Blocks
fr: UR-Blocs

en: @rel_name of
fr: @rel_name de

en: @rel_name to !username (!controls)
fr: @rel_name de !username (!controls)

en: @rel_name from !username (!controls)
fr: @rel_name de !username (!controls)

en: No such relationship type
fr: Aucun type de relation correspondant

en: Unknown failure
fr: Erreur inconnue

en: API version to use
fr: Version de l'API à utiliser

en: Get a list of relationship types
fr: Récupérer la liste des types de relation

en: Get a list of my relationships
fr: Récupérer la liste de mes relations

en: Reason for deletion (cancel, disapprove, remove)
fr: Raison de la suppression (annulation, refus, suppression)

en: Relationship ID to approve
fr: ID de la relation à approuver

en: Name of relationship type to create
fr: Nom du type de relation à créer

en: Relationships that link users to one another. Use this to show user data, profile fields, or content_profile nodes of related users.
fr: Relations qui lie des utilisateurs entre eux. A utiliser pour montrer aux utilisateurs des données, des champs de profil, ou des nodes content_profile d'utilisateurs en relation avec eux.

en: Singular or plural name of the relationship
fr: Nom singulier ou pluriel de la relation

en: Pending/approved relationship status
fr: Statut de la relation en attente / approuvée

en: Date the relationship was requested or created
fr: Date à laquelle la relation a été créée ou demandée

en: Date the relationship was approved or edited
fr: Date à laquelle la relation a été approuvée ou éditée

en: Type of the relationship
fr: Type de la relation

en: Name of the relationship (plural)
fr: Nom de la relation (pluriel)

en: Requires approval
fr: Nécessite une approbation

en: Singular/Plural
fr: Singulier / Pluriel

en: Singular name
fr: Nom singulier

en: Enter a comma separated list of types.
fr: Entrez une liste de types, séparés par des virgules.

en: Integrates User Relationships with Views
fr: Intègre User Relationships avec Views

en: User %user has no suitable roles to request a %rtype relationship
fr: L'utilisateur %user n'a pas les rôles pour demander une relation %rtype

en: Allow multiple relationships
fr: Autoriser les relations multiples

en: AJAX Popup Positioning
fr: Positionnement des pop-ups en AJAX

en: Some themes may require repositioning of AJAX confirmation dialogs. You may use these controls to set where the popup appears on the page or in relation to the mouse cursor.
fr: Certains thèmes peuvent nécessiter le positionnement en AJAX des dialogues de confirmation. Vous pouvez utiliser ces contrôles pour définir où les pop-ups apparaissent sur la page ou en relation avec le curseur de la souris.

en: Elaboration form's css position
fr: Valeur CSS position du formulaire d'élaboration

en: Mouse cursor
fr: Curseur de la souris

en: Sets the css <em>position</em> property of AJAX confirmation popups.
fr: Positionne la propriété CSS <em>position</em> de la popup de confirmation AJAX.

en: Elaboration form's css left value
fr: Valeur CSS left du formulaire d'élaboration

en: Sets the css <em>left</em> property of AJAX confirmation popups. Try the value of 0 for 'Mouse cursor', or 0.5 for 'Fixed'. You may enter a distance in pixels, or as a % using a value 1 or less. Relative positioning requires a fixed position.
fr: Positionne la propriété css <em>left</em> de la popup de confirmation AJAX. Utiliser la valeur 0 pour 'curseur de la souris', ou 0.5 pour 'Fixed'. Vous pouvez entrer une distance en pixel, ou un % en utilisant une valeur de 1 ou moins. Le positionnement relatif nécessite une position fixed.

en: Elaboration form's css top value
fr: Valeur CSS top du formulaire d'élaboration

en: Sets the css <em>top</em> property of AJAX confirmation popups. Try the value of 0 for 'Mouse cursor', or 0.4 for 'Fixed'. You may enter a distance in pixels, or as a % using a value 1 or less. Relative positioning requires a fixed position.
fr: Positionne la propriété css <em>top</em> de la popup de confirmation AJAX. Utiliser la valeur 0 pour 'curseur de la souris', ou 0.5 pour 'Fixed'. Vous pouvez entrer une distance en pixel, ou un % en utilisant une valeur de 1 ou moins. Le positionnement relatif nécessite une position fixed.

en: Path to relationship requests
fr: Chemin vers les requêtes de mise en relation

en: Request relationship
fr: Demander une mise en relation

en: Approve relationship
fr: Approuver la relation

en: Cancel relationship
fr: Annuler la relation

en: Your %relationship_name request has been sent to !requestee.
fr: Votre demande de relation %relationship_name a été envoyée à !requestee.

en: !requester's %relationship_name request has been approved.
fr: La demande de relation %relationship_name de !requester a été approuvée.

en: !requester has declined your %relationship_name request.
fr: !requester a refusé votre demande de relation %relationship_name.

en: Your %relationship_name request to !requestee has been canceled.
fr: Votre requête de %relationship_name à !requestee a été annulée.

en: No action has been taken.
fr: Aucune action n'a été prise.

en: !requester has requested to be your %relationship_name.  Please view your !pending_relationship_requests to approve them.
fr: !requester a démandé à être votre %relationship_name. Veuillez consulter vos !pending_relationship_requests pour les approuver.

en: You are !requestee's newest %relationship_name.
fr: Vous êtes le plus récent %relationship_name de !requestee.

en: There is already an earlier %relationship_name request sent to !requestee.
fr: Il y a déjà une requête de %relationship_name plus ancienne envoyée à !requestee.

en: There is already an existing %relationship_name relationship with !requestee.
fr: Vous êtes déjà en relation %relationship_name avec !requestee.

en: This user does not accept relationship requests.
fr: Cet utilisateur n'accepte pas les demandes de mise en relation.

en: This user does not exist.
fr: Cet utililsateur n'existe pas.

en: This relationship type does not exist.
fr: Ce type de relation n'existe pas.

en: An error has occurred. Please contact the site administrator.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Please choose the type of relationship.
fr: Veuillez choisir le type de relation.

en: You may not create %relationship_name relationships.
fr: Vous ne pouvez pas créer de relation %relationship_name.

en: You have sent a new %relationship_name request to this user. (!pending_requests)
fr: Vous avez envoyé une nouvelle demande de %relationship_name à cet utilisateur. (!pending_requests)

en: This user has requested to be your %relationship_name. (!pending_requests)
fr: Cet utilisateur a demandé à être votre %relationship_name. (!pending_requests)

en: My %relationships
fr: Mes %relationships

en: Form Loading
fr: Chargement du formulaire

en: Not saving? Please wait a few seconds, reload this page, and try again.
fr: Problème d'enregistrement ? Attendez quelques secondes, rechargez cette page, et essayez à nouveau.

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: Pre-approved
fr: Pré-approuvé

en: Whether the relationship is one way or mutual
fr: Si la relation est à sens unique ou mutuelle

en: Unable to find relationship type: @types | Unable to find relationship types: @types
fr[0]: Impossible de trouver le type de relation : @types
fr[1]: Impossible de trouver les types de relation : @types

en: Allow sending messages to all users
fr: Autorise l'envoi de messages à tous les utilisateurs

en: Informational Messages
fr: Messages d'information

en: Too many relationships
fr: Trop de relations

en: Existing request
fr: Requête existante

en: Existing relationship
fr: Relation existante

en: Not accepting requests
fr: N'accepte pas les requêtes

en: Self request
fr: Demande à soi-même

en: Non-existent user
fr: Utilisateur non-existant

en: Non-existent type
fr: Type non-existant

en: Relationship type not set
fr: Type de relation non configuré

en: Relationship type not allowed
fr: Type de relation non autorisé

en: @username's relationships
fr: relations de @username

en: My @relationships
fr: Mes @relationships

en: @username's @relationships
fr: @relationships de @username

en: Provides a link to change status of the relationship.
fr: Fournit un lien de mise à jour du statut de la relation.

en: Control access based on relationship between two users
fr: Contrôle l'accès en se basant sur une relation entre deux utilisateurs

en: Allow if relationship between users is
fr: Autorise l'accès si la relation entre les utilisateurs est

en: @id1 can have any relationship to @id2
fr: @id1 peut avoir n'importe quelle relation avec @id2

en: @id1 must have relationship "@rtids" to @id2 | @id1 can have relationships:  "@rtids" to @id2
fr[0]: @id1 doit avoir la relation "@rtids" avec @id2
fr[1]: @id1 peut avoir les relations : "@rtids" avec @id2

en: Show AJAX confirmation popups
fr: Montrer des pop-ups de confirmation en AJAX

en: Other popup settings below will only take effect if popups are enabled.
fr: Les réglages de pop-up ci-dessous ne se déclencheront que si les pop-ups sont activées.

en: This one-way relationship can be reciprocated
fr: Cette relation à sens unique peut être réciproque

en: Check if this one-way relationship can go either way
fr: Cochez cette case si les relations à sens unique peuvent aller dans n'importe quelle direction.

en: User %user has no suitable roles to receive a %rtype relationship
fr: L'utilisateur %user n'a pas les rôles pour recevoir une relation %rtype

en: Remove @rel_name
fr: Supprimer @rel_name

en: Show links in Author Pane
fr: Montrer les liens dans le volet Auteur.

en: Check if you wish to show add/remove relationship links in Author Pane.
fr: Cocher si vous souhaitez afficher les liens ajouter/supprimer de relation dans le volet Auteur.

en: Relationship types to use
fr: Types de relation à utiliser

en: The chosen relationship types will be used for add/remove links.
fr: Les types de relation sélectionnés seront utilisés pour ajouter/supprimer des liens.

en: If checked, a user may create multiple relationships (each relationship of a different type) with another user.
fr: Si coché, un utilisateur pourra créer plusieurs relations (chaque relation de type différent) avec un autre utilisateur.

en: Show a separate link per relationship type
fr: Afficher un lien différent par type de relation

en: On a user's page, show a separate link for each available relationship type (instead of the generic 'Create a relationship' link).
fr: Sur la page d'un utilisateur, afficher un lien différent pour chaque type de relation possible (au lieu d'un lien "créer une relation" générique).

en: Show user pictures on relationship pages
fr: Afficher les photos des utilisateurs sur les pages des relations

en: Show a picture next to each user's name on 'My relationships' pages.
fr: Afficher une photo à côté du nom de l'utilisateur sur la page "Mes relations".

en: Provide users with an option to automatically approve all requested relationships.
fr: Fournir aux utilisateurs une option pour approuver automatiquement les demandes de mises en relation.

en: Custom Screen Messages
fr: Messages personnalisés

en: Customize the confirmation messages displayed to users when specific relationship events occur.
fr: Personnaliser les messages de confirmation affichés à l'utilisateur lors d'actions spécifiques sur les relations.

en: Edit @name relationship type
fr: Modifier le type de relation @name

en: The following tokens are available for use in your custom messages: @replaceables.
fr: Les jetons suivants sont disponibles pour utilisation dans les messages personnalisés : @replaceables.

en: !requester's %relationship_name request has been declined.
fr: La demande de relation %relationship_name de !requester a été refusée.

en: The %relationship_name relationship between !requester and !requestee has been deleted.
fr: La relation %relationship_name entre !requester et !requestee a été supprimée.

en: You are not permitted to create any more relationships with this user.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer de nouvelles relations avec cet utilisateur.

en: You cannot create a relationship with yourself.
fr: Vous ne pouvez créer une relation avec vous même.

en: API for User Relationships. This only provides the programming interface.
fr: APIs de User Relationships. Ceci ne fournit que les interfaces de programmation.

en: Add more details about your relationship. Both parties will be able to view these comments.
fr: Ajouter des détails à propos de votre relation. Chaque personne pourra voir ces commentaires.

en: Share content
fr: Partager le contenu

en: Content access based on your relationships to other users
fr: Accès au contenu basé sur vos relations avec les autres utilisateurs

en: Enter the name of a user relationship to write a message to all related users. Example: %example.
fr: Saisissez le nom d'une relation utilisateur pour écrire à tous les utilisateurs associés. Par exemple : %example.

en: Allow private messages from...
fr: Autoriser les messages privés de...

en: Choose who can send you private messages.
fr: Choisissez qui peut vous envoyer des messages privés.

en: Only those who have an established relationship with me
fr: Seulement ceux qui ont une relation avec moi

en: Are you sure you want to delete the %relationship_name relationship with !name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la relation %relationship_name avec !name ?

en: You do not have any relationships with other users.
fr: Vous n'avez aucune relation avec d'autres utilisateurs.

en: Only change this setting if a user's pending relationship requests have a different location than the default path (relationships/received)
fr: Ne modifier ce paramètre que si les requêtes en attente de validation d'un utilisateur n'utilisent pas le chemin par défaut (relationships/received).

en: One-way
fr: Sens unique

en: Mutual
fr: Mutuelle

en: Yes (within 1 day) | Yes (within @count days)
fr[0]: Oui (dans les 24 heures)
fr[1]: Oui (dans les @count jours)

en: !requester has requested to be your %relationship_name. View your !pending_relationship_requests to approve or decline.
fr: !requester à demandé à être votre %relationship_name. Afficher vos !pending_relationship_requests pour accepter ou refuser.

en: My relationships (sent requests)
fr: Mes relations (demandes envoyées)

en: You have not sent any relationship requests that are currently pending.
fr: Vous n'avez envoyé aucune demande de relation qui soit actuellement en attente.

en: My relationships (received requests)
fr: Mes relations (demandes reçues)

en: You have not received any relationship requests that are currently pending.
fr: Vous n'avez aucune demande de relation en attente.

en: Can have @name relationships
fr: Peut utiliser la relation @name

en: The user is allowed to have and accept relationships of that type.
fr: L'utilisateur peut utiliser et autoriser des relations de ce type.

en: Can request @name relationships
fr: Peut faire une demande de relation @name

en: The user is allowed to request relationships of that type.
fr: L'utilisateur est autorisé à demander des relations de ce type.

en: User Relationships Types Autocomplete
fr: Types de Relations utilisateurs en auto-complétion
