User Relationships (7.x-1.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Requested
hi: अनुरोधित

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Resources
hi: संसाधन

en: view
hi: देखें

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add
hi: जोड़ें

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Current
hi: मौजूदा

en: Send
hi: भेजें

en: General
hi: सामान्य

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Relationship
hi: संबंध

en: About
hi: के बारे में

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं
