User Revision (7.x-2.0-beta3) - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: user
fr: utilisateur

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: Changes
fr: Modifications

en: View
fr: Voir

en: User
fr: Utilisateur

en: Added
fr: Ajouté

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Revisions
fr: Versions

en: Log message
fr: Message de journal

en: Created date
fr: Date de création

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: view revisions
fr: voir les révisions

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Version

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: next diff >
fr: prochain diff >

en: < previous diff
fr: < diff précédent

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Revision of !new_date:
fr: Révision du !new_date :

en: Changed
fr: Modifié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Form
fr: Formulaire

en: No highlighting
fr: Aucune coloration

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Legend
fr: Légende

en: Initializing.
fr: Initialisation.

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une version antérieure.

en: Compare
fr: Comparer

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Comparing two revisions:
fr: Comparaison de deux révisions :

en: Highlight changes
fr: Surligner les modifications

en: View changes
fr: Voir les changements

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Updated by !name on @date
fr: Mis à jour par !name le @date

en: @revision by @name
fr: @revision par @name

en: Revisions for @title
fr: Révisions pour @title

en: Revision author
fr: Auteur de la révision

en: Revision comparison
fr: Comparaison de révision

en: Show latest difference
fr: Montrer la dernière différence
