User Revision (7.x-2.0-beta3) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: user
it: utente

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Name
it: Nome

en: Changes
it: Modifiche

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Added
it: Aggiunto

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Original
it: Originale

en: Created date
it: Data creazione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: view revisions
it: vedi revisioni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Initializing.
it: Inizializzazione.

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Compare
it: Confronta

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Completed @current of @total.
it: Completati @current di @total.

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
it: Fornisci una spiegazione delle modifiche effettuate. Aiuterà altri autori a comprendere le tue motivazioni.
