User Points (7.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Approve
id: Setujui

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Totals
id: Jumlah

en: Transactions
id: Transaksi

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: All
id: Semua

en: Never
id: Tidak pernah

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Details
id: Rincian

en: General
id: Umum

en: Users
id: Pengguna

en: Operation
id: Operasi

en: Approved
id: Disetujui

en: Pending
id: Tertunda

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Moderate
id: Moderasi

en: No !Points earned
id: Tidak mendapat !Points

en: Entity
id: Entitas

en: !Points settings
id: Pengaturan !points

en: Transaction status
id: Status transaksi

en: Reference
id: Referensi

en: Approval status
id: Status persetujuan

en: Approval status of the transaction.
id: Status persetujuan transaksi

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Changed
id: Berubah

en: Reason
id: Alasan

en: Display message
id: Tampilkan pesan

en: Display all
id: Tampilkan semua

en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: Number of users to display
id: Jumlah anggota yang ditampilkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: My !points
id: !points ku

en: Admin
id: Administrator

en: The taxonomy term ID for the term.
id: ID istilah taksonomi untuk istilah tersebut.

en: The taxonomy term name for the term.
id: Nama istilah taksonomi untuk istilah tersebut.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
id: Nama untuk kosa kata istilah itu milik.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Reason: !reason
id: Alasan: !reason

en: !Points for @username (%category category)
id: !Points untuk @username (kategori %category)

en: Total !points (%category category)
id: Total !points (kategori %category)

en: !Points for @username
id: !Points untuk @username

en: Approved !points
id: !Points disetujui

en: Pending !points
id: !Points tertunda

en: Automatically approved
id: Otomatis disetujui

en: View all !points
id: Lihat semua !points

en: Total (all categories): @points
id: Total (semua kategori): @points

en: View !points transactions
id: Tampilkan transaksi !points

en: My !points balance
id: Neraca !pointsku

en: You just earned a !point, pending administrator approval. | You just earned @count !points, pending administrator approval.
id[0]: Anda baru saja mendapatkan !point, menunggu persetujuan administrator.
id[1]: Anda baru saja mendapatkan @count !points, menunggu persetujuan administrator.

en: You just earned a !point and now have %total !points in the %category category. | You just earned @count !points and now have %total !points in the %category category.
id[0]: Anda baru saja mendapatkan !point dan sekarang memiliki %total !points dalam kategori %category.
id[1]: Anda baru saja mendapatkan @count !points dan sekarang memiliki %total !points dalam kategori %category.

en: View transaction #@txn_id
id: Lihat transaksi #@txn_id
