User Points (7.x-1.0-beta2) - en to nl translation catalogue (104 entries)

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Transaction ID
nl: Transactienummer

en: Totals
nl: Totalen

en: Transactions
nl: Transacties

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: admin
nl: beheerder

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: None
nl: Geen

en: none
nl: geen

en: Category
nl: Categorie

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Display
nl: Weergeven

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: User
nl: Gebruiker

en: All
nl: Alle

en: Points
nl: Punten

en: Never
nl: Nooit

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: General
nl: Algemeen

en: Users
nl: Gebruikers

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: Operation
nl: Bewerking

en: Expiration Date
nl: Vervaldatum

en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Pending
nl: In afwachting

en: Declined
nl: Afgewezen

en: Messages
nl: Berichten

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Expired
nl: Vervallen

en: Moderate
nl: Modereren

en: Users by !points
nl: Gebruikers gesorteerd op !points

en: No !Points earned
nl: Geen !Points verdiend

en: Moderated
nl: Gemodereerd

en: Entity
nl: Entiteit

en: Users earn !points as they post nodes, comments, and vote on nodes
nl: Gebruikers verdienen !points voor het publiceren van inhoud, voor reacties en voor het stemmen op inhoud.

en: !Points settings
nl: !Points instellingen

en: Moderation
nl: Moderatie

en: Transaction status
nl: Transactiestatus

en: Word to use in the interface for the upper case plural word !Points
nl: Het woord dat in de interface gebruikt wordt voor het meervoud van !Points met een hoofdletter.

en: Word to use in the interface for the lower case plural word !points
nl: Het woord dat in de interface gebruikt wordt voor het meervoud van !Points in kleine letters.

en: Word to use in the interface for the lower case singular word !point
nl: Het woord dat in de interface gebruikt wordt voor het enkelvoud van !Points in kleine letters.

en: Reference
nl: Referentie

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: All categories
nl: Alle categorieën

en: Reason
nl: Reden

en: Expire !points after
nl: Laat !points verlopen na

en: Expire !points on this date
nl: Laat !points verlopen op deze datum

en: Display message
nl: Bericht tonen

en: Transactions per page
nl: Transacties per pagina

en: Display zero !point users?
nl: Gebruikers met nul !points weergeven?

en: Users per page
nl: Gebruikers per pagina

en: Default Category
nl: Standaardcategorie

en: Filter by category
nl: Op categorie filteren

en: Number of users to display
nl: Aantal weer te geven gebruikers

en: Decline
nl: Afwijzen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Once !points have been obtained by the user
                              they will expire according to this setting
nl: Zodra !points door de gebruiker zijn ontvangen zullen ze vervallen op basis van deze instelling

en: My !points
nl: Mijn !points

en: Categorization
nl: Categorisering

en: Expiry date
nl: Vervaldatum

en: User was awarded !points
nl: Gebruiker is !points toegekend

en: Word to use in the interface for the upper case singular word !Point
nl: Het woord voor het enkelvoud van !Point met een hoofdletter

en: Always use system time
nl: Gebruik altijd de systeemtijd

en: The taxonomy term ID for the term.
nl: De ID voor de taxonomieterm.

en: The taxonomy term name for the term.
nl: De naam voor de taxonomieterm.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
nl: De naam van de woordenlijst waartoe de term behoort.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: The name of the user who should gain or lose !points.
nl: De naam van de gebruiker die !points moet ontvangen of afstaan.

en: The number of !points to add or subtract.  For example, enter %positive to add !points or %negative to deduct !points.
nl: Het aantal toe te voegen of te onttrekken !points. Voer bijvoorbeeld %positive in om !points toe te voegen of %negative om !points te onttrekken.

en: Reason: !reason
nl: Reden: !reason

en: Core !points settings
nl: Kern !points-instellingen

en: Limits the number of transactions displayed per page.
nl: Beperk het aantal transacties dat per pagina wordt weergegeven.

en: Total !points in all categories
nl: Totaal aantal !points in alle categorieën

en: Word to use for the general category
nl: Te gebruiken woord voor de algemene categorie

en: Additional !points settings
nl: Aanvullende !points-instellingen

en: !Points for @username
nl: !Points voor @username

en: Total !points
nl: Totaal !points

en: Approved !points
nl: Goedgekeurde !points

en: Pending !points
nl: !points in afwachting

en: Amount of !points to give or take.
nl: Aantal !points toe te kennen of te onttrekken.

en: !Points category
nl: !Points-categorie

en: Can contain a reference for this transaction.
nl: Kan een referentie naar deze transactie bevatten.

en: !Points transaction
nl: !Points-transactie

en: User will be awarded !points
nl: Gebruiker wordt !points toegekend

en: Total (all categories): @points
nl: Totaal (alle categorieën): @points

en: View !points transactions
nl: !Points-transacties bekijken

en: Add or deduct !points
nl: !points toevoegen of onttrekken

en: Edit !points transaction
nl: !points transactie bewerken

en: Add !points
nl: !points toevoegen

en: Approve transaction
nl: Transactie goedkeuren

en: Decline transaction
nl: Transactie afwijzen

en: A single transaction that grants or removes a certain amount of points from a user.
nl: Een eenmalige transactie die een bepaalde hoeveelheid punten aan een gebruiker toekent of ontneemt.

en: Amount of !points a user has.
nl: Hoeveelheid !points die een gebruiker heeft.

en: Add !points transaction
nl: !points-transactie toevoegen
