User Points (7.x-1.0) - en to hu translation catalogue (109 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: admin
hu: adminisztrátor

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: None
hu: Nincs

en: none
hu: nincs

en: Category
hu: Kategória

en: Save
hu: Mentés

en: View
hu: Megtekintés

en: Display
hu: Megjelenítés

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: User
hu: Felhasználó

en: Points
hu: Pontok

en: Never
hu: Soha

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Details
hu: Részletek

en: General
hu: Általános

en: Users
hu: Felhasználók

en: Expiration
hu: Lejárat

en: Operation
hu: Művelet

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Expiration date
hu: Elavulás dátuma

en: Approved
hu: Elfogadott

en: Pending
hu: Függőben

en: Declined
hu: Elutasítva

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Date/Time
hu: Dátum / Idő

en: Expired
hu: Lejárt

en: Moderate
hu: Moderálás

en: Userpoints
hu: Felhasználói pontok

en: userpoints
hu: felhasználói pontok

en: Users by !points
hu: Felhasználók !points szerint

en: No !Points earned
hu: Nincs elnyert !point

en: Moderated
hu: Moderált

en: Entity
hu: Entitás

en: !Points settings
hu: !Points beállításai

en: Admin add/delete userpoints
hu: Felhasználói pontok hozzáadása / törlése

en: Moderation
hu: Moderálás

en: Transaction status
hu: Tranzakció állapota

en: Word to use in the interface for the upper case plural word !Points
hu: A felhasználói felületen használt szó a nagybetűs, többes számú „!Points” megnevezésére

en: Word to use in the interface for the lower case plural word !points
hu: A felhasználói felületen használt szó a kisbetűs, többes számú „!points” megnevezésére

en: Word to use in the interface for the lower case singular word !point
hu: A felhasználói felületen használt szó a kisbetűs, egyes számú „!point” megnevezésére

en: Reference
hu: Referencia

en: Approval status
hu: Elfogadási állapot

en: Approval status of the transaction.
hu: A tranzakció elfogadási állapota.

en: User's !points
hu: Felhasználói !points

en: Highest Users
hu: Legmagasabb ponttal rendelkező felhasználók

en: !Points are visible to logged in users only
hu: A !points csak bejelentkezett felhasználók számára láthatóak

en: All users by !points
hu: Minden felhasználó !points szerint

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Changed
hu: Módosítva

en: details
hu: részletek

en: All categories
hu: Minden kategória

en: Reason
hu: Ok

en: Expiration entry description
hu: Lejárati bejegyzés leírása

en: Display message
hu: Üzenet megjelenítése

en: Transactions per page
hu: Tranzakciók oldalanként

en: Display zero !point users?
hu: Nulla !pointos felhasználókat megjelenítse?

en: Users per page
hu: Felhasználók oldalanként

en: Default Category
hu: Alapértelmezés szerinti kategória

en: !Uncategorized
hu: Nem kategorizált

en: No !points awaiting moderation
hu: Nincs moderációra váró !point.

en: Display all
hu: Mindent megjelenít

en: Filter by category
hu: Szűrés kategória szerint

en: Number of users to display
hu: Megjelenített felhasználók száma

en: Automatically created by the userpoints module
hu: Automatikusan létrejött a <em>Userpoints</em> modul által

en: An optional Term ID for the category.
hu: Egy lehetséges kifejezésazonosító a kategóriához.

en: An optional description of this transaction.
hu: Egy lehetséges leírása ehhez a tranzakcióhoz.

en: User ID parameter is required.
hu: A felhasználóazonosító paraméter szükséges.

en: Points parameter must be a negative or positive number.
hu: A pontok paraméternek negatív, vagy pozitív számnak kell lennie.

en: Exposes userpoints functionality via XML-RPC
hu: Kiterjeszti a <em>Userpoints</em> lehetőségeit XML-RPC szolgáltatással

en: Decline
hu: Elutasítás

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: My !points
hu: Saját !points

en: Provides integration of Userpoints with rules
hu: Együttműködést biztosít a <em>Userpoints</em> és a <em>Rules</em> modulok között

en: Listings
hu: Listázások

en: Categorization
hu: Kategorizálás

en: Expiry date
hu: Lejárat dátuma

en: Relate the userpoints table to the user table.
hu: A userpoints táblát a user táblához kapcsolja.

en: Grant !points to a user
hu: Adományoz !pointot a felhasználónak

en: User was awarded !points
hu: A felhasználó elnyert !pointsat

en: Word to use in the interface for the upper case singular word !Point
hu: A felhasználói felületen használt szó a nagybetűs, egyes számú „!Point” megnevezésére

en: Always use system time
hu: Mindig a rendszeridőt használja

en: The taxonomy term ID for the term.
hu: A taxonómiakifejezés azonosítója.

en: The taxonomy term name for the term.
hu: A taxonómiakifejezés neve.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
hu: Annak a szótárnak az azonosítója, melyhez a kifejezés tartozik.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
hu: Annak a szótárnak a neve, melyhez a kifejezés tartozik.

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Branding
hu: Márkázás

en: Total !points in all categories
hu: Összes !points minden kategóriában

en: Additional !points settings
hu: További beállítások (!points)

en: !Points for @username
hu: !Points: @username

en: Approved !points
hu: Elfogadott !points

en: Pending !points
hu: Függő !points

en: Total (all categories): @points
hu: Összesen (minden kategória): @points

en: View !points transactions
hu: !points tranzakcióinak megtekintése

en: Add or deduct !points
hu: !points hozzáadása vagy elvétele
