User Points (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: approve
pt: aprovar

en: Approve
pt: Aprovar

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Totals
pt: Totais

en: Transactions
pt: Transações

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: admin
pt: administrar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: None
pt: Nenhum

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Display
pt: Exibição

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: User
pt: Usuário

en: Points
pt: Pontos

en: Never
pt: Nunca

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Details
pt: Detalhes

en: General
pt: Geral

en: Users
pt: Usuários

en: Expiration
pt: Expiração

en: Operation
pt: Operação

en: Expiration date
pt: Data de expiração

en: Approved
pt: Aprovado

en: Pending
pt: Pendente

en: Declined
pt: Recusar

en: Messages
pt: Mensagens

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Expired
pt: Expirado

en: Moderate
pt: Moderar

en: No !Points earned
pt: Nenhum !Points ganho

en: Moderated
pt: Moderado

en: Entity
pt: Entidade

en: Select whether all !points should be approved automatically, or moderated, and require admin approval
pt: Selecione se todos os !points devem ser aprovados automaticamente, ou moderados, e depender de aprovação do administrador

en: Reference
pt: Referência

en: User's !points
pt: !points do usuário

en: !Points are visible to logged in users only
pt: !Points são visíveis apenas para usuários logados

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Changed
pt: Alterado

en: details
pt: detalhes

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: Reason
pt: Motivo

en: Display message
pt: Exibir mensagem

en: No !points awaiting moderation
pt: Nenhum !point aguardando moderação

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: Number of users to display
pt: Número de usuários a exibir

en: Decline
pt: Recusar

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: By default all !points are assigned to this category.  You can modify what categories are available by modifying the <a href="!url">Userpoints taxonomy</a>
pt: Por padrão, todos os !points são assinalados para esta categoria. Você pode modificar quais categorias estão disponíveis, modificando a <a href="!url">Taxonomia de pontos de usuário</a>

en: Admin
pt: Administrar

en: Expiry date
pt: Data de expiração

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Branding
pt: Marca

en: !Points for @username (%category category)
pt: !Points de @username (Categoria %category)

en: !Points for @username
pt: !Points de @username

en: My !points balance
pt: Meu balanço de !pontos
