User Points (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (275 entries)

en: Status
fr: État

en: approve
fr: approuver

en: Approve
fr: Approuver

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Totals
fr: Totaux

en: List
fr: Lister

en: admin
fr: Administrateur

en: more
fr: plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Display
fr: Affichage

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Never
fr: Jamais

en: Creation date
fr: Date de création

en: Details
fr: Détails

en: General
fr: Général

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Operation
fr: Opération

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Approved
fr: Approuvé

en: Pending
fr: En attente

en: Declined
fr: Refusé

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Expired
fr: Expiré

en: Moderate
fr: Modérer

en: Userpoints
fr: Points utilisateurs

en: userpoints
fr: points utilisateur

en: Users by !points
fr: Utilisateurs par !points

en: No !Points earned
fr: Aucun !Points gagné

en: Moderated
fr: Modéré

en: Entity
fr: Entité

en: Users earn !points as they post nodes, comments, and vote on nodes
fr: Les utilisateurs gagnent des !points lorsqu'ils postent des nœuds, des commentaires, et votent pour les nœuds

en: !Points settings
fr: Paramètres de !points

en: Admin add/delete userpoints
fr: Administrer Ajout/Suppression de Userpoints

en: Moderation
fr: Modération

en: Transaction status
fr: Statut de la transaction

en: Select whether all !points should be approved automatically, or moderated, and require admin approval
fr: Choisir si les points doivent être approuvés automatiquement ou s'il sont modérés et qu'ils requièrent une validation par un administrateur

en: Word to use in the interface for the upper case plural word !Points
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en majuscule et au pluriel du mot !Points

en: Word to use in the interface for the lower case plural word !points
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en minuscule et au pluriel du mot !points

en: Word to use in the interface for the lower case singular word !point
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en minuscule et au singulier du mot !point

en: Reference
fr: Référence

en: Approval status
fr: Statut d'approbation

en: Approval status of the transaction.
fr: Statut d'approbation de la transaction

en: User's !points
fr: !Points de l'utilisateur

en: Highest Users
fr: Utilisateurs les mieux notés

en: !Points are visible to logged in users only
fr: Les !Points sont visibles seulement pour les utilisateurs connectés

en: All users by !points
fr: Tous les utilisateurs par !points

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Changed
fr: Modifié

en: details
fr: détails

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Reason
fr: Raison

en: Expire !points after
fr: Faire expirer les !points après

en: This setting will not take affect, date must be in the future
fr: Ce réglage ne prendra pas effet car la date doit être dans le futur.

en: Expire !points on this date
fr: Faire expirer les !points à cette date

en: Expiration entry description
fr: Description du motif d'expiration

en: Display message
fr: Afficher le message

en: Transactions per page
fr: Transactions par page

en: Display zero !point users?
fr: Afficher les utilisateurs n'ayant aucun !point ?

en: Users per page
fr: Utilisateurs par page

en: When listing !points by user limit how many users are displayed on a single page
fr: Lors de l'affichage des !points par utilisateur, limite le nombre d'utilisateurs affichés sur une page

en: Default Category
fr: Catégorie par défaut

en: No !points awaiting moderation
fr: Pas de !points en attente de modération

en: Display all
fr: Afficher tout

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: Number of users to display
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher

en: Created Userpoints vocabulary
fr: Vocabulaire Userpoints créé

en: Automatically created by the userpoints module
fr: Créé automatiquement par le module userpoints

en: An optional Term ID for the category.
fr: Un identifiant (ID) de terme optionnel pour la catégorie.

en: An optional description of this transaction.
fr: Une description optionnelle pour cette transaction.

en: User ID parameter is required.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur est requis.

en: Points parameter must be a negative or positive number.
fr: Le paramètre de points doit être un nombre négatif ou positif.

en: Exposes userpoints functionality via XML-RPC
fr: Expose la fonctionnalité de points utilisateur via XML-RPC

en: Decline
fr: Refuser

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Once !points have been obtained by the user
                              they will expire according to this setting
fr: Une fois les !points obtenus par cet utilisateur, ils expireront en fonction de ce réglage

en: By default all !points are assigned to this category.  You can modify what categories are available by modifying the <a href="!url">Userpoints taxonomy</a>
fr: Par défaut, tous les !points sont assignés à cette catégorie. Vous pouvez sélectionner quelles catégories sont disponibles en modifiant la <a href="!url">taxonomie Userpoints</a>

en: userpoints module was unable to select or create a vocabulary. !Points will be uncategorized
fr: Le module userpoints n'a pas pu sélectionner ou créer un vocabulaire. !Points ne sera pas catégorisé

en: My !points
fr: Mes !points

en: Provides integration of Userpoints with rules
fr: Fournit l'intégration de Userpoints avec rules

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Categorization
fr: Catégorisation

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Relate the userpoints table to the user table.
fr: Lie la table userpoints à la table utilisateur.

en: Grant !points to a user
fr: Attribuer !points à un utilisateur

en: User was awarded !points
fr: L'utilisateur a été récompensé de !points

en: Word to use in the interface for the upper case singular word !Point
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en majuscule et au pluriel du mot !Point

en: These settings affect new !points only, they are not retroactive. !Points expiration depends upon cron.
fr: Ces réglages n'affecteront que les nouveaux !points, ils ne sont pas rétroactifs. L'expiration des !Points dépend du planificateur de tâche (Cron).

en: Transaction stamping
fr: Marquage de la traduction

en: Always use system time
fr: Toujours utiliseur l'heure système

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'identifiant pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: The name of the user who should gain or lose !points.
fr: Le nom de l'utilisateur qui doit gagner ou perdre !points.

en: The number of !points to add or subtract.  For example, enter %positive to add !points or %negative to deduct !points.
fr: Le nombre de !points à ajouter ou à retirer. Par exemple, entrez un %positive pour ajouter des !points ou %negative pour en retirer.

en: If checked, this !points transaction must be approved, through the moderation process.
fr: Si coché, cette transaction de !points devra être approuvée à travers la procédure de modération.

en: The date and time recorded for this transaction. Use this format: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ.
fr: La date et l'heure enregistrées pour cette traduction. Utilisez ce format : YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ.

en: The date and time that the !points should expire. Use this format: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Leave this field blank if the !points should never expire.
fr: La date et l'heure auxquelles les !points expireront. Utilisez ce format : YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Laissez ce champ vide si les !points ne sont pas censés expirer.

en: The !points category that should apply to this transaction.
fr: La catégorie de !points qui devra s'appliquer à cette transaction.

en: Enter an optional description for this transaction, such as the reason !points were added or subtracted.
fr: Indiquez une description optionnelle pour cette transaction, par exemple la raison pour laquelle les !points ont été ajoutés ou retranchés.

en: Enter an optional reference code for this transaction. This is for internal tracking and is not shown to the end user.
fr: Indiquez un code optionnel de référence pour cette transaction. Il servira à un suivi interne, invisible pour l'utilisateur final.

en: The user who gave the transaction its current status.
fr: L’utilisateur qui a donné à la transaction son statut actuel.

en: Specified user does not exist.
fr: L’utilisateur spécifié n’existe pas.

en: Amount of !points must be a positive or negative number.
fr: Le nombre de !points doit être un nombre positif ou négatif.

en: The provided timestamp is not a valid date.
fr: L'horodatage fourni n'est pas une date valide.

en: Changes to the !points transaction have been saved.
fr: Les modifications de la transaction de !points ont été enregistrées.

en: Totals (%category category)
fr: Total (Catégorie %category)

en: Transactions (%category category)
fr: Transactions (Catégorie %category)

en: Moderation (%category category)
fr: Modération (Catégorie %category)

en: Reason: !reason
fr: Raison : !reason

en: When !points expire, you may include a description that explains to the user why his !points balance has changed. You may include the following variables in your description:
fr: Lorsque !points arrivent à expiration, vous pouvez insérer une description qui expliquera à l'utilisateur pourquoi sa balance de !points a changé. Vous pouvez inclure les variables suivantes dans cette description :

en: Control the behavior of messages users see.
fr: Contrôle le comportement des messages que consultent les utilisateurs.

en: Limits the number of transactions displayed per page.
fr: Limite le nombre de transactions affichées par page.

en: If set to "No" users with zero !points will not be displayed in the reports
fr: Si "Aucun" est sélectionné, les utilisateurs n'ayant aucun !points ne seront pas affichés dans les rapports.

en: Total !points in all categories
fr: Total de !points toutes catégories confondues

en: Categories to display on the user profile page and in the User's !points block
fr: Catégories à afficher sur le profil utilisateurs et dans le bloc !points de l'utilisateur.

en: Select the !points categories that should be displayed. Check "Total !points in all categories" to display a sum total of all individual !points categories.
fr: Sélectionne les catégories de !points qui doivent être affichées. Sélectionnez "Total des !points dans toutes les catégories" pour afficher la somme totale des !points de toutes les catégories.

en: Word to use for the general category
fr: Terme à utiliser pour la catégorie principale

en: By default, %default is the name used for the module's umbrella category. You may change this here.
fr: Par défaut, %default est le nom utilisé pour la catégorie parente du module. Vous pouvez le modifier ici.

en: Additional !points settings
fr: Réglages additionnels de !points

en: !Points for @username (%category category)
fr: !Points pour @username (catégorie %category)

en: Total !points (%category category)
fr: Total des !points (catégorie %category)

en: !Points for @username
fr: !Points pour @username

en: Total !points
fr: Total de !points

en: Approved !points
fr: !Points approuvés

en: Pending !points
fr: !Points en attente

en: Expiration status
fr: Statut d’expiration

en: Not expired
fr: Pas expiré

en: Related !points transactions
fr: Transactions de !points associées

en: Prior transaction
fr: Transaction précédente

en: Follow-up transactions
fr: Transactions de suivi

en: Description (manually entered)
fr: Description (entrée manuellement)

en: Description (auto generated)
fr: Description (générée automatiquement)

en: The categories (terms) of userpoints used
fr: Les catégories (termes) de points utilisateurs utilisées

en: A User's !points for this transaction.
fr: Un !point Utilisateur pour cette action

en: The categories (terms) of userpoints used for this transaction
fr: Les catégories (termes) de points utilisateur utilisées pour cette transaction

en: The created timestamp for the transaction.
fr: L'horodatage de création d'une transaction.

en: The changed timestamp for the transaction, for when the transaction is updated.
fr: L'horodatage de modification d'une transaction lorsqu'elle est mise à jour.

en: The status of the transaction.
fr: Le statut de la transaction.

en: The description for the transaction.
fr: La description de la transaction.

en: The reference for the transaction.
fr: La référence de la transaction.

en: The expiration date for the transaction.
fr: La date d’expiration de la transaction.

en: The expiry status for the transaction.
fr: Le statut d’expiration de la transaction.

en: The entity type for the transaction.
fr: Le type d’entité pour la transaction

en: The operation for the transaction.
fr: L'opération de la transaction.

en: The user that will receive the !points
fr: L'utilisateur qui va recevoir les !points

en: Amount of !points to give or take.
fr: Nombre de !points à donner ou à reprendre.

en: !Points category
fr: Catégorie de !points

en: The entity to which this transaction refers.
fr: L’entité à laquelle cette transaction fait référence.

en: Can contain the reason why the points have been granted.
fr: Peut contenir la raison pour laquelle les points ont été accordés.

en: Describes the operation (Insert/Remove/...).
fr: Décrit les opérations (Insérer/Retirer/…).

en: Can contain a reference for this transaction.
fr: Peut contenir une référence pour cette transaction.

en: Whether or not to show a message to the user when this !points transaction is added.
fr: Afficher ou ne pas afficher un message à l'utilisateur lorsque la transaction de !points est ajoutée.

en: Whether or not this !points transaction should be moderated.
fr: Indiquer si cette transaction de !points doit être modérée ou pas.

en: Define when the !points should expire.
fr: Définir quand les !points doivent expirer.

en: Load !points of a user
fr: Charger les !points d’un utilisateur

en: Number of !points in the specified category.
fr: Nombre de !points dans la catégorie spécifiée.

en: Use the site default
fr: Utiliser la valeur par défaut du site

en: Automatically approved
fr: Approbation automatique

en: Added to moderation
fr: Ajouté à la modération

en: !Points transaction
fr: Transaction de !points

en: Can contain the reason why the points have been given.
fr: Peut contenir la raison pour laquelle les points ont été accordés.

en: Time when the points were given.
fr: Date à laquelle les points ont été donnés.

en: Time when the points will expire.
fr: Date à laquelle les points expireront.

en: Status of this transaction.
fr: Statut de cette transaction.

en: User will be awarded !points
fr: L'utilisateur sera récompensé de !points

en: View own !points
fr: Voir ses propres !points

en: Allows to view own !points, including own !point transactions.
fr: Permet de voir ses propres !points, y compris ses propres transactions de !point.

en: View all !points
fr: Afficher tous les !points

en: Allows to view the !points of other users, but not the transactions.
fr: Permet de voir les !point des autres utilisateurs, mais pas les transactions.

en: Add new !point transactions
fr: Ajouter de nouvelles transactions de !point

en: Allows to create new !point transactions.
fr: Permet de créer de nouvelles transactions de !point.

en: Moderate !point transactions
fr: Modérer les transaction de !points

en: Allows to approve or disapprove !point transactions.
fr: Permet d'approuver ou de refuser des transactions de !points.

en: Administer Userpoints
fr: Administrer Userpoints

en: Allows to configure the settings and includes full read and write access of all !point transactions.
fr: Permet de configurer les réglages de toutes les transactions de !points en incluant les accès complets de lecture et écriture.

en: Total (all categories): @points
fr: Total (toutes catégories) : @points

en: %category: @points
fr: %category : @points

en: View !points transactions
fr: Voir les transactions de !points

en: Add or deduct !points
fr: Ajouter ou déduire des !points

en: My !points balance
fr: Ma balance de !points

en: !Points have expired.
fr: !Points ont expiré.

en: Unknown category
fr: Catégorie inconnue.

en: Do you want to approve @count !point for !user in the %category category? | Do you want to approve @count !points for !user in the %category category?
fr[0]: Voulez-vous approuver @count !point pour !user dans la catégorie %category ?
fr[1]: Voulez-vous approuver @count !points pour !user dans la catégorie %category ?

en: Do you want to decline @count !point for !user in the %category category? | Do you want to decline @count !points for !user in the %category category?
fr[0]: Voulez-vous refuser @count !point pour !user dans la catégorie %category ?
fr[1]: Voulez-vous refuser @count !points pour !user dans la catégorie %category ?

en: You did not receive approval for @count !point in the %category category. | You did not receive approval for @count !points in the %category category.
fr[0]: Vous n'avez pas eu d'approbation pour @count !point dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous n'avez pas eu d'approbation pour @count !points dans la catégorie %category.

en: !username did not receive approval for @count !point in the %category category. | !username did not receive approval for @count !points in the %category category.
fr[0]: !username n'a pas reçu d'approbation pour @count !point dans la catégorie %category.
fr[1]: !username n'a pas reçu d'approbation pour @count !points dans la catégorie %category.

en: You just had a !point deducted, pending administrator approval. | You just had @count !points deducted, pending administrator approval.
fr[0]: Vous venez de perdre un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: Vous venez de perdre @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: !username just had a !point deducted, pending administrator approval. | !username just had @count !points deducted, pending administrator approval.
fr[0]: !username vient de perdre un !point, en attente de validation par un administrateur.
fr[1]: !username vient de perdre @count !points, en attente de validation par un administrateur.

en: You just had a !point deducted and now have %total !points in the %category category. | You just had @count !points deducted and now have %total !points in the %category category.
fr[0]: Vous venez de perdre un !point et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous venez de perdre @count !points et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: !username just had a !point deducted and now has %total !points in the %category category. | !username just had @count !points deducted and now has %total !points in the %category category.
fr[0]: !username vient de perdre un !point et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: !username vient de perdre @count !points et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: You just earned a !point, pending administrator approval. | You just earned @count !points, pending administrator approval.
fr[0]: Vous venez de gagner un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: Vous venez de gagner @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: !username just earned a !point, pending administrator approval. | !username just earned @count !points, pending administrator approval.
fr[0]: !username vient de gagner un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: !username vient de gagner @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: You just earned a !point and now have %total !points in the %category category. | You just earned @count !points and now have %total !points in the %category category.
fr[0]: Vous venez de gagner un !point et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous venez de gagner @count !points et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: !username just earned a !point and now has %total !points in the %category category. | !username just earned @count !points and now has %total !points in the %category category.
fr[0]: !username vient de gagner un !point et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: !username vient de gagner @count !points et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: List transactions
fr: Lister les transactions

en: Approved by default.
fr: Approuvé par défaut.

en: Moderated by default.
fr: Modéré par défaut.

en: No message is displayed by default.
fr: Aucun message n’est affiché par défaut.

en: Message is displayed by default.
fr: Le message est affiché par défaut.

en: %limit transactions, %usercount users per page.
fr: %limit transactions, %usercount utilisateurs par page.

en: Default: %category<br />Displayed: %display_categories
fr: Défaut : %category<br />Affiché : %display_categories

en: Always use system time for transactions.
fr: Toujours utiliser l'heure système pour les transactions.

en: Allow customization of transaction time.
fr: Permet la personnalisation de l'heure de transaction.

en: Expiration at %date.
fr: Expiration le %date.

en: Expiration in %date.
fr: Expiration dans %date.

en: No expiration.
fr: Aucune expiration.

en: The operation type for this transaction (default is %admin). Any value is valid but using a defined operation will cause an auto-generated description (specific to the chosen operation) to be included. This description can be translated into multiple languages.
fr: Le type d'opération pour cette transaction (%admin par défaut). N'importe quelle valeur est valide mais utiliser une opération définie inclura une description automatiquement générée (spécifique à l'opération choisie). Cette description peut-être traduite dans plusieurs langues.

en: Linked entity
fr: Entité liée

en: Choose the entity type and ID to be referenced. A link to the entity will be shown.
fr: Sélectionnez le type d'entité et l'ID à référencer. Un lien vers l'entité apparaîtra.

en: Internal reference
fr: Référence interne

en: Truncation length for the "Reason" column in transaction listings
fr: Longueur de troncature pour la colonne "Raison" dans les listes de transactions

en: !Points related information and actions.
fr: Actions et informations relatives aux !points.

en: Expire an existing transaction
fr: Expirer une transaction existante

en: Operation autocomplete
fr: Autocomplétion d'action

en: Add !points
fr: Ajouter !points

en: Approve transaction
fr: Approuver la transaction

en: Decline transaction
fr: Refuser la transaction

en: View transaction #@txn_id
fr: Afficher la transaction #@txn_id

en: A single transaction that grants or removes a certain amount of points from a user.
fr: Une transaction simple qui attribue ou retire un certain nombre de points à un utilisateur.

en: Amount of !points a user has.
fr: Nombre de !points d'un utilisateur.

en: Maximal !points
fr: Maximum de !points

en: Maximal amount of !points a user had at any time.
fr: Nombre maximal de !points qu'a un utilisateur a jamais atteint.

en: The amount of !points this user has. If there are multiple categories, only the default category is taken into account.
fr: Le nombre de !point qu'a cet utilisateur. S'il y a plusieurs catégories, seule la catégorie par défaut est prise en compte.

en: The highest amount of !points a user had at any given point. If there are multiple categories, only the default category is taken into account.
fr: Le plus haut nombre de !points qu'a un utilisateur à n'importe quel moment.  S'il y a plusieurs catégories, seule la catégorie par défaut est prise en compte.

en: !Points in category %category
fr: !Points dans la catégorie %category

en: The amount of !points this user has in that category.
fr: Le nombre de !points qu'a cet utilisateur dans cette catégorie.

en: Maximal !points in category %category
fr: Maximum de !points dans la catégorie %category

en: The highest amount of !points a user had at any given point in that category.
fr: Le plus haut nombre de !points qu'un utilisateur a jamais atteint dans cette catégorie.

en: Total amount of !points over all categories.
fr: Total de !points toutes catégories confondues.

en: Total maximum !points
fr: Total maximal de !points

en: Total amount of maximal !points over all categories.
fr: Total maximal de !points toutes catégories confondues.

en: The category to which these transaction belongs.
fr: La catégorie à laquelle appartient cette transaction.

en: The reason why the points were granted.
fr: La raison pour laquelle les points ont été attribués.

en: Add !points transaction
fr: Ajouter une transaction de !points

en: Determines if a message should be displayed whenever !points are awarded/subtracted.
fr: Détermine si un message doit s'afficher pour indiquer que des !points ont été gagnés ou retranchés.

en: All points (%category category)
fr: Tous les !points (catégorie %category)

en: All points
fr: Tous les points

en: Adding points failed: @reason
fr: L'ajout de points a échoué : @reason

en: Whether to show a message to the user for this transaction or not.
fr: Afficher ou ne pas afficher un message à l'utilisateur lors de cette transaction.

en: Sort field
fr: Champ de tri

en: An operation string for this transaction.
fr: Une chaîne "opération" pour cette transaction.

en: Points by category accumulated by users on your site.
fr: Points par catégories accumulés par les utilisateurs de votre site.

en: Current !points in category
fr: !Points actuellement dans la catégorie

en: A User's current !points in a single category.
fr: Les !points d'un utilisateur actuellement dans une catégorie donnée.

en: Points category
fr: Catégorie de points

en: Max !points in category
fr: Maximum de !points dans une catégorie

en: A User's max !points in a single category.
fr: Le maximum de !points d'un utilisateur dans une catégorie donnée.

en: Last update in category
fr: Dernière mise à jour dans une catégorie

en: The last update timestamp for a User's current !points in a single category.
fr: Horodatage de la dernière mise à jour des !points d'un utilisateur dans une catégorie donnée.

en: Userpoints total
fr: Total de points utilisateur

en: Total !points over all categories accumulated by users on your site.
fr: Total de !points, toutes catégories confondues, accumulés par les utilisateurs de votre site.

en: Current total !points
fr: Total des !points actuel

en: A User's current !points across all categories.
fr: Les !points actuels d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Max total !points
fr: Total maximal de !points

en: A user's max !points across all categories.
fr: Le maximum de !points d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Last update of total !points
fr: Dernière mise à jour d'un total de !points

en: The last update timestamp for a user's !points across all categories.
fr: Horodatage de dernière mise à jour des !points d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Relate the userpoints total table to the user table.
fr: Lie la table du total des points utilisateur à la table utilisateur.

en: Points transactions accumulated by users on your site.
fr: Transactions de points accumulés par les utilisateurs de votre site.
