User protect (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: delete
it: elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Save
it: Salva

en: username
it: nome utente

en: User
it: Utente

en: status
it: stato

en: Role
it: Ruolo

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Protected users
it: Utenti protetti

en: Protected roles
it: Ruoli protetti

en: Protection defaults
it: Protezioni predefinite

en: Protect inidividual users and/or roles from editing operations.
it: Protegge utenti singoli e/o ruoli dalle operazioni di modifica.

en: The selected protections will be assigned to users when they are first added for protection.
it: Le protezioni selezionate saranno assegnate agli utenti quando verranno aggiunti alla protezione.

en: Auto-protect new users
it: Proteggi automaticamente i nuovi utenti

en: If selected, all newly created users will automatically be protected and assigned the default protections above.
it: Se selezionato, tutti i nuovi utenti creati saranno protetti automaticamente con le impostazioni predefinite.

en: <div class="description">Setting a protection for a role will enable that protection for all users in the role.</div>
it: <div class="description">Impostare una protezione per ruolo abiliterà la protezione per tutti gli utenti con quel ruolo.</div>

en: roles
it: ruoli

en: all account edits
it: modifica completa profilo

en: cancel
it: annulla
