UserVoice Deep Integration (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Roles
fr: Rôles

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Page Visibility
fr: Visibilité des pages

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: New
fr: Nouveau

en: Okay
fr: Passable

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fr: Pages sur lesquelles ce code PHP renvoie <code>TRUE</code> (recommandés aux experts)

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fr: Si l'option PHP est choisie, saisissez le code PHP entre %php. Attention, si un code PHP incorrect est exécuté, cela peut faire tomber votre site Drupal.

en: Classic
fr: Classique

en: Every page except the listed pages
fr: Toutes les pages sauf les pages listées

en: The listed pages only
fr: Les pages listées seulement
