Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (7.x-3.2) - en to hi translation catalogue (32 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Center
hi: मध्य

en: Help
hi: मदद

en: Top
hi: ऊपर

en: Time
hi: समय

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Bottom
hi: तल

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Content Bottom
hi: सामग्री नीचे

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: Requirements problem
hi: आवश्यकताओं में कठिनाई

en: Installed %module module.
hi: मोड्यूल %module स्थापित

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
hi: त्रुटि संदेश की जाँच करें और <a href="!url"> स्थापना (इंस्टालेशन) की ओर बढें </a>

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ
