Varbase - The Ultimate Drupal CMS Starter Kit (Bootstrap Ready) (7.x-3.6) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Diaporama

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Center
pt: Centrar

en: Help
pt: Ajuda

en: Top
pt: Topo

en: Time
pt: Hora

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Bottom
pt: Baixo

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Navigation
pt: Navegação

en: Content Bottom
pt: Conteúdo Inferior

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Page elements
pt: Elementos de página

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Primary
pt: Primário

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Secondary
pt: Secundário

en: Requirements problem
pt: Problema de requisitos

en: Installed %module module.
pt: Módulo %module instalado.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
pt: Verifique as mensagens de erro e <a href="!url">prossiga com a instalação</a>.

en: Basic page
pt: Página básica

en: -- Select --
pt: -- Selecionar --
