Variable (7.x-1.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (153 entries)

en: Body
ar: المتن

en: Groups
ar: مجموعات

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enable
ar: فَعِّل

en: Disabled
ar: مُعَطَّل

en: Enabled
ar: مُفَعَّل

en: Available variables are:
ar: المتغيرات المتاحة:

en: Number
ar: رقم

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: Default
ar: مبدئي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: URL
ar: المسار

en: Modules
ar: الوحدات

en: Menu
ar: القائمة

en: Text
ar: نص

en: Options
ar: الخيارات

en: Footer message
ar: التذييل

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مُرَقَّى للصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Other
ar: آخر

en: String
ar: المقطع

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليًا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Default front page
ar: الصفحة الأولى المبدئية

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Optional
ar: اختياري

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Empty
ar: فارغ

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: 200 characters
ar: 200 حرف

en: 400 characters
ar: 400 حرف

en: 600 characters
ar: 600 حرف

en: 800 characters
ar: 800 حرف

en: 1000 characters
ar: 1000 حرف

en: 1200 characters
ar: 1200 حرف

en: 1400 characters
ar: 1400 حرف

en: 1600 characters
ar: 1600 حرف

en: 1800 characters
ar: 1800 حرف

en: 2000 characters
ar: 2000 حرف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Default options
ar: الخيارات المبدئية

en: Slogan
ar: الشعار

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
ar: يعرض هذا النص في أسفل كل صفحة، و هو يفيد في إضافة إعلان حقوق النشر للصفحات.

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Default time zone
ar: التوقيت المبدئي

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: Default order
ar: الترتيب المبدئي

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب المبدئي لعرض المناقشات.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
ar: مهمة هذا الموقع أو الغرض منه (عادة ما تعرض بشكل بارز في الصفحة الرئيسية).

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) المبدئية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) المبدئية

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد المبدئي للعناصر التي ستحتويها التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض المبدئي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Default country
ar: الدولة الافتراضية

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: No Main links
ar: لا يوجد أي رابط رئيسي

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: No Secondary links
ar: لا يوجد أي رابط ثانوي

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode message
ar: رسالة وضع الصيانة

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ar: الرسالة المعروضة للزوار عندما يكون الموقع في وضع الصيانة.

en: Picture directory
ar: دليل الصور
