Variable (7.x-1.0-alpha3) - en to bs translation catalogue (66 entries)

en: Body
bs: Tijelo

en: Groups
bs: Grupe

en: Subject
bs: Naslov

en: Description
bs: Opis

en: Language
bs: Jezik

en: Enable
bs: Omogući

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Number
bs: Broj

en: Required
bs: Obavezno

en: Name
bs: Ime

en: Sunday
bs: Nedelja

en: Monday
bs: Ponedeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Modules
bs: Moduli

en: Menu
bs: Meni

en: Text
bs: Tekst

en: Options
bs: Opcije

en: User settings
bs: Korisničke postavke

en: Only site administrators can create new user accounts.
bs: Samo administratori mogu kreirati nove korisničke naloge.

en: Published
bs: Objavljeno

en: Promoted to front page
bs: Promoviran na početnu stranicu

en: Sticky at top of lists
bs: Zalijepljen na vrhu liste

en: Vocabulary
bs: Riječnik

en: E-mail address
bs: Email adresa

en: Unlimited
bs: Neograničeno

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
bs: @site se trenutno održava/servisira. Uskoro ćemo opet biti s vama, hvala vam za strpljenje.

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Optional
bs: Opcionalno

en: Full text
bs: Puni tekst

en: Create new revision
bs: Kreiraj novu reviziju

en: Site information
bs: Informacije o web stranici

en: Length of trimmed posts
bs: Dužina skraćenog članka

en: 200 characters
bs: 200 karaktera

en: 400 characters
bs: 400 karaktera

en: 600 characters
bs: 600 karaktera

en: 800 characters
bs: 800 karaktera

en: 1000 characters
bs: 1000 karaktera

en: 1200 characters
bs: 1200 karaktera

en: 1400 characters
bs: 1400 karaktera

en: 1600 characters
bs: 1600 karaktera

en: 1800 characters
bs: 1800 karaktera

en: 2000 characters
bs: 2000 karaktera

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
bs: Maksimalan broj karaktera za skraćenu verziju članka. Drupal će koristiti ove postavke da odredi na kojem mjestu da skrati dugačke članke. Skraćena verzija se obično koristi kao sažetak na naslovnoj stranici, u XML feed-u itd. Da onemogućite sažetke postavite ovu vrijednost na 'Neograničeno'. Obratite pažnju da će ovo imati utjecaja samo na novi i osvježeni sadržaj a ne na sve postojeće sažetke.

en: Menu settings
bs: Opcije menija

en: Default options
bs: Defaultne opcije

en: Default time zone
bs: Defaultna vremenska zona

en: Date - newest first
bs: Datum - prvo najnoviji

en: Date - oldest first
bs: Datum - prvo najstariji

en: Hot topic threshold
bs: Granica za "vruću" temu

en: Topics per page
bs: Tema po stranici

en: Posts - most active first
bs: Postovi - prvo najaktviniji

en: Posts - least active first
bs: Postovi - prvo najneaktivniji

en: Default order
bs: Defaultni raspored

en: Enabled, with translation
bs: Omogućeno, sa prevodom

en: Must users preview posts before submitting?
bs: Da li korisnici moraju pregledati članak prije objavljivanja?

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
bs: <em>Od</em> adresa u automatskim emailovima poslatim prilikom registracije i zahtjeva za novu lozinku, i za ostale obavijesti. (Koristite adresu koja koristi vašu domenu da spriječite da ovaj email bude označen kao spam.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
bs: Defaultni broj forumskih tema prikazanih po stranici.

en: Default display order for topics.
bs: Defaultni raspored prikaza za teme.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
bs: Korisnici sa <em>administriraj nodove</em> dozvolama će moći prepisati ove opcije.

en: Number of posts on main page
bs: Broj članaka na naslovnoj stranici

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
bs: Omogućite višejezičku podršku za ovaj tip sadržaja. Ako je omogućeno, polje za izbor jezika će se pojaviti na formi za uređivanje i ponuditi vam odabir jednog od <a href="!languages">omogućenih jezika</a>. Možete takođe omogućiti prevod za ovaj tip sadržaja i imati mogućnost prevoda sadržaja u neki od jezika. Ako je ovo onemogućeno, članci će biti sačuvani u defaultnom jeziku. Već postojeći sadržaj neće biti pogođen ovom promjenom.
