Variable (7.x-1.0-alpha5) - en to da translation catalogue (165 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Groups
da: Grupper

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Enable
da: Aktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: File path
da: Filsti

en: Number
da: Antal

en: Country
da: Land

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Modules
da: Moduler

en: Text
da: Tekst

en: Options
da: Valg

en: Footer message
da: Sidefod

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Only site administrators can create new user accounts.
da: Kun administratorer kan oprette nye brugerkonti.

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Other
da: Anden

en: String
da: Tekst

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Anonymous
da: Anonym

en: Optional
da: Valgfrit

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Empty
da: Tom

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Site information
da: Generel information

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: 200 characters
da: 200 tegn

en: 400 characters
da: 400 tegn

en: 600 characters
da: 600 tegn

en: 800 characters
da: 800 tegn

en: 1000 characters
da: 1000 tegn

en: 1200 characters
da: 1200 tegn

en: 1400 characters
da: 1400 tegn

en: 1600 characters
da: 1600 tegn

en: 1800 characters
da: 1800 tegn

en: 2000 characters
da: 2000 tegn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: Menu settings
da: Menu

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
da: Denne tekst vises i bunden af alle sider. Kan bruges til at tilføje en copyright-besked til alle sider.

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Select
da: Vælg

en: Variables
da: Variable

en: Default time zone
da: Standard tidszone

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: Default order
da: Sortering

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Boolean
da: Boolsk

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: Array
da: Liste

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
da: Sitets mission eller fokus (ofte prominent placeret på forsiden).

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver flersproget understøttelse for denne indholdstype. Hvis funktionen aktiveres vises et felt der gør det muligt at vælge mellem et af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Du kan også aktivere oversættelse af denne indholdstype, som gør det muligt at oversætte indhold til ethvert af de aktiverede sprog. Hvis funktionen er deaktiveret gemmes alt indhold i standardsproget. Eksisterende indhold blive ikke påvirket hvis du ændrer denne indstilling.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti, men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret, skal nye brugere validere deres e-mail-adresse, før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke, kan brugeren logge ind med det samme, og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Default country
da: Standard land

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: No Main links
da: Ingen primære links

en: Source for the Main links
da: Kilde til primære links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
da: Vælg hvad der skal vises som primære links (typisk i toppen af siden).

en: No Secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the Secondary links
da: Kilde til sekundære links

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
da: Vælg kilden for sekund're links. En avanceret indstilling gør det muligt at bruge den samme kilde for både primære links (pt. %main) og sekundære links: hvis din menu har to niveauer vil det øverste niveau optræde i de primære links og underpunkterne vil optræde i de sekundære links.

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: Display author and date information.
da: Vis forfatter- og datoinformation.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises på oversigtssider som forsiden.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Users may set their own time zone.
da: Brugere kan angive deres egen tidszone.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
da: Giv brugere besked ved login, hvis de ikke har valgt en tidszone.

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Default time zone.
da: Standard tidszone.

en: Empty time zone.
da: Tom tidszone.

en: Users may set their own time zone at registration.
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode message
da: Besked i vedligeholdstilstand

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Picture directory
da: Billedmappe

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling er det kun brugere med <a href="@permissions-url">tilladelsen</a> "Anvend sitet i vedligeholdstilstand" som kan udføre vedligehold; alle andre brugere ser teksten som du har angivet nedenfor. Godkendte  brugere kan logge direkte ind via <a href="@user-login">login-siden</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
da: Undermappe i files-mappen hvor billeder bliver gemt.
