Variable (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (160 entries)

en: Body
uk: Текст

en: Groups
uk: Групи

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Available variables are:
uk: Доступні наступні змінні:

en: File path
uk: Шлях до файлу

en: Number
uk: Число

en: Country
uk: Країна

en: Multiple
uk: Численний

en: Required
uk: Необхідний

en: Name
uk: Ім'я

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Default
uk: Типово

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: URL
uk: Посилання

en: Modules
uk: Модулі

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Шаблон

en: Options
uk: Настроювання

en: Footer message
uk: Повідомлення внизу сторінки

en: User settings
uk: Настроювання користувача

en: Public registrations
uk: Відкриті реєстрації

en: Only site administrators can create new user accounts.
uk: Лише адміністратори сайту можуть створювати нові реєстрації користувачів.

en: Feed description
uk: Опис каналу

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Розміщене на першій сторінці

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплене зверху сторінки

en: Vocabulary
uk: Словник

en: E-mail address
uk: Електронна пошта

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Other
uk: Інше

en: String
uk: Рядок

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: <p>
    	Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.</p>

en: Default front page
uk: Головна сторінка базово

en: Anonymous
uk: Гість

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Undefined
uk: Невизначено

en: Titles only
uk: Тільки назви

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування вибірок

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
uk: Відвідувачі можуть реєструватися й схвалення адміністратора не потрібно.

en: Create new revision
uk: Створити нову версію

en: Empty
uk: Порожньо

en: First day of week
uk: Перший день тижня

en: Site information
uk: Інформація про сайт

en: Length of trimmed posts
uk: Довжина скорочених дописів

en: 200 characters
uk: 200 знаків

en: 400 characters
uk: 400 знаків

en: 600 characters
uk: 600 знаків

en: 800 characters
uk: 800 знаків

en: 1000 characters
uk: 1000 знаків

en: 1200 characters
uk: 1200 знаків

en: 1400 characters
uk: 1400 знаків

en: 1600 characters
uk: 1600 знаків

en: 1800 characters
uk: 1800 знаків

en: 2000 characters
uk: 2000 знаків

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
uk: Максимальне число знаків в усіченій версії матеріалу. Drupal використовує це настроювання, щоб відрізати певна кількість знаків на початку тексту для усіченого варіанта, який звичайно використовується як анонс основної сторінки, Xml-Стрічок і т.п. Для відключення анонсів, встановлюйте 'Необмежене'. Зверніть увагу, що ця зміна буде стосуватися тільки нових або оновлених матеріалів і не вплине на існуючі анонси.

en: Theme settings
uk: Налаштування дизайнів

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Default options
uk: Типові опції

en: Slogan
uk: Гасло

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
uk: Цей текст відображається внизу кожної сторінки. Зручний для розміщення приміток про авторські права.

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: The name used to indicate anonymous users.
uk: Ім'я для позначення анонімних користувачів.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
uk: Головна сторінка показує вміст, що розташований за цією адресою. Якщо виникли труднощі, вкажіть "node".

en: Select
uk: Вибір

en: Variables
uk: Змінні

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: Debug
uk: Відладка

en: Date - newest first
uk: За датою - спочатку нові

en: Date - oldest first
uk: За датаю - спочатку старі

en: Hot topic threshold
uk: Поріг гарячого обговорення

en: Topics per page
uk: Обговорень на сторінку

en: Posts - most active first
uk: Повідомлення - активні вгорі

en: Posts - least active first
uk: Дописи - з найменш активних

en: Default order
uk: Порядок базово

en: Default picture
uk: Базове зображення

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
uk: URL зображення, яке відображатиметься для користувачів, що не вибрали жодного аватару. Залишити порожнім, якщо зображення не потрібне.

en: Text length
uk: Довжина тексту

en: Boolean
uk: Логічне

en: Multilingual support
uk: Підтримка багатомовності

en: Enabled, with translation
uk: Дозволено, з перекладом

en: Day of week
uk: День тижня

en: Must users preview posts before submitting?
uk: Чи обов'язково переглядати матеріал перед відправкою?

en: Array
uk: Масив

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
uk: <em>Від</em> адреси в автоматичних електронних листах під час реєстрації або запитів на нагадування паролів, та інших повідомленнях. (Використовуйте адресу із домену Вашого вебсайту, щоб не потрапити в спам.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
uk: Число тем форуму, відображуваних на одній сторінці базово

en: Default display order for topics.
uk: Стандартне (default) відображення тем.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
uk: Користувачі з повноваженнями <em>адмініструвати вузли</em> зможуть змінити ці опції.

en: Number of posts on main page
uk: Кількість матеріалів на головній сторінці.

en: The name of this website.
uk: Назва цього сайту.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
uk: Гасло вашого сайту, ключові слова, влучна фраза (часто відображається поруч з назвою сайта)

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
uk: Місія вашого сайту або його головні засади (часто відображається на головній сторінці сайту)

en: Default 403 (access denied) page
uk: Стандартна сторінка 403 (у доступі відмовлено)

en: Default 404 (not found) page
uk: Стандартна сторінка 404 (не знайдено)

en: Number of items in each feed
uk: Кількість елементів на стрічку

en: Default number of items to include in each feed.
uk: Кількість ( базово) елементів, що включаються в стрічку.

en: Feed content
uk: Вміст каналу

en: Titles plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
uk: Глобальні настроювання відображення змісту елементів у стрічці.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
uk: Відвідувачі можуть створювати реєстрації, але потрібне схвалення адміністратора.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
uk: Потрібне підтвердження по електронній пошті, коли відвідувач створює обліковий запис

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
uk: Якщо позначено цей пункт, нові користувачі будуть зобов'язані підтверджувати правильність вказаної адреси електронної пошти  перш ніж отримати можливість входу на сайт. Пароль для них генерується сайтом. Коли пункт не позначено, користувачі зможуть входити на сайт одразу після реєстрації, а також зможуть встановлювати собі власний пароль підчас реєстрації.

en: User registration guidelines
uk: Вказівки щодо реєстрації користувачів

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
uk: Цей текст відображується зверху реєстраційної форми для допомоги користувачам у заповненні реєстраційних даних.

en: Welcome, new user created by administrator
uk: Привітальний лист (користувач створений адміністратором)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
uk: Настроювання тексту привітального листа, який висилається  новим користувачам, чиї записи створив адміністратор.

en: Welcome, no approval required
uk: Привітальний лист (підтвердження адміністратора не потрібно)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
uk: Настроювання e-mail  вітання, що відправляється новому користувачеві при реєстрації, якщо не потрібне підтвердження адміністратора.

en: Welcome, awaiting administrator approval
uk: Привітальний лист (необхідне підтвердження адміністратора)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
uk: Настроювання e-mail  вітання, що відправляється новому користувачеві при реєстрації, якщо потрібне підтвердження адміністратора.

en: Password recovery email
uk: Лист-Нагадування про забутий пароль

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
uk: Настроювання e-mail повідомлення, що відправляється користувачеві при запиті нового пароля.

en: Account activation email
uk: Лист про активацію облікового запису

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
uk: Включення й настроювання e-mail повідомлення, що відправляється користувачам після активації облікового запису (коли адміністратор активує обліковий запис користувача, який уже зареєстрований на сайті, де потрібне підтвердження адміністратора).

en: Notify user when account is activated.
uk: Повідомити користувача, коли обліковий запис активований.

en: Account blocked email
uk: Лист про блокування облікового запису

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
uk: Включення й настроювання e-mail повідомлення, що відправляється користувачеві при блокуванні його облікового запису.

en: Notify user when account is blocked.
uk: Повідомити користувача, коли обліковий запис заблокований.

en: Account deleted email
uk: Лист про видалення облікового запису

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
uk: Включення й настроювання e-mail повідомлення, що відправляється користувачеві при видаленні його облікового запису.

en: Notify user when account is deleted.
uk: Повідомити користувача, коли обліковий запис вилучений.

en: Signature support
uk: Підтримка підписів

en: Picture support
uk: Підтримка зображень

en: Picture maximum dimensions
uk: Максимальні розміри зображення

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
uk: Максимальні розміри зображення в пікселях.

en: Picture maximum file size
uk: Максимальний розмір файлу зображення

en: Maximum file size for pictures, in kB.
uk: Максимальний розмір файлів зображень, у kB.

en: Picture guidelines
uk: Вказівки щодо зображень

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
uk: Цей текст відображається у формі завантаження додатково до стандартних підказок. Його можна використати для допомоги або інструкцій користувачам.

en: Regional settings
uk: Установки регіону

en: Default country
uk: Базова країна

en: Preview before submitting
uk: Попередній перегляд перед надсиланням

en: Display author and date information.
uk: Показувати інформацію про автора та час створення.

en: Author username and publish date will be displayed.
uk: Ім'я автора й дата публікації буде відображатися.

en: Users may set their own time zone.
uk: Користувачі можуть вказати свій часовий пояс

en: Remind users at login if their time zone is not set.
uk: Нагадувати користувачам при вході якщо в них не встановлено часовий пояс

en: Only applied if users may set their own time zone.
uk: Буде застосовуватись тоді, коли Користувачі можуть вказати свій часовий пояс.

en: Time zone for new users
uk: Часовий пояс для нових користувачів

en: Default time zone.
uk: Базовий часовий пояс

en: Empty time zone.
uk: Пустий часовий пояс

en: Users may set their own time zone at registration.
uk: Користувачі можуть вказати свій часовий пояс при реєстрації

en: Put site into maintenance mode
uk: Перемкнути сайт в режим обслуговування

en: Maintenance mode message
uk: Повідомлення режиму обслуговування

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
uk: Повідомлення для показу користувачам коли сайт перебуває на обслуговуванні.

en: Picture directory
uk: Папка зображень
