Variable (7.x-1.0-beta3) - en to fi translation catalogue (212 entries)

en: Body
fi: Sisältö

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Subject
fi: Aihe

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Node type settings
fi: Sisältötyyppien asetukset

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Number
fi: Numero

en: Country
fi: Maa

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Name
fi: Nimi

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Modules
fi: Moduulit

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Options
fi: Valinnat

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Public registrations
fi: Julkiset rekisteröitymiset

en: Only site administrators can create new user accounts.
fi: Vain ylläpitäjät voivat luoda uusia käyttäjätilejä.

en: Feed description
fi: Syötteen kuvaus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Other
fi: Muu

en: String
fi: Merkkijono

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä ilman ylläpidon hyväksyntää.

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Empty
fi: Tyhjä

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Length of trimmed posts
fi: Lyhennelmien pituus

en: 200 characters
fi: 200 merkkiä

en: 400 characters
fi: 400 merkkiä

en: 600 characters
fi: 600 merkkiä

en: 800 characters
fi: 800 merkkiä

en: 1000 characters
fi: 1000 merkkiä

en: 1200 characters
fi: 1200 merkkiä

en: 1400 characters
fi: 1400 merkkiä

en: 1600 characters
fi: 1600 merkkiä

en: 1800 characters
fi: 1800 merkkiä

en: 2000 characters
fi: 2000 merkkiä

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fi: Automaattisesti luotujen lyhennelmien pituus. Drupal katkaisee pitkät kirjoitukset tästä kohtaa. Lyhennelmiä käytetään esim. etusivulla ja RSS-syötteissä. Jos valitset "Rajoittamaton", kirjoituksia ei lyhennetä. Jos kirjoitat oman lyhennelmän, tätä asetusta ei käytetä. Huomaa myös, että tätä asetusta käytetään vain silloin, kun sisältöä luodaan tai päivitetään. Se ei vaikuta jo luotuihin lyhennelmiin.

en: Theme settings
fi: Teema-asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: The name used to indicate anonymous users.
fi: Tuntemattomasta käyttäjästä käytettävä nimi

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fi: Kirjoita etusivuna käytettävän sivun suhteellinen polku, esim. "node/1". Oletus on "node".

en: Select
fi: Valitse

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: Drupal path
fi: Drupal-polku

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: Default picture
fi: Oletuskuva

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fi: Osoite kuvalle, joka näytetään käyttäjille, joilla ei ole omaa kuvaa valittuna. Jätä tyhjäksi, jos kuvaa ei näytetä.

en: Text length
fi: Tekstin pituus

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Multilingual support
fi: Monikielisyys

en: Enabled, with translation
fi: Käytössä, voi kääntää

en: Day of week
fi: Viikonpäivä

en: Must users preview posts before submitting?
fi: Onko käyttäjien esikatseltava kirjoitusta ennen tallentamista?

en: Array
fi: Jono

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fi: Sähköpostiosoite, joka merkitään automaattisten viestien lähettäjäksi. Viestejä lähetetään esimerkiksi silloin kun käyttäjä rekisteröityy tai tarvitsee uuden salasanan. (Käytä osoitetta, joka päättyy sivustosi domain-nimeen, jottei viestejä merkittäisi roskapostiksi.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Jos et valitse tätä vaihtoehtoa, kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät, joilla on <em>solmujen ylläpito</em> -oikeus voivat ohittaa nämä asetukset.

en: Number of posts on main page
fi: Etusivulla näytettävien kirjoitusten määrä

en: The name of this website.
fi: Tämän sivuston nimi.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fi: Sivustosi motto tai iskulause. Tämä näytetään tavallisesti sivuston nimen rinnalla.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Voit myös tehdä kirjoituksistä käännettäviä, joilloin niistä voidaan tehdä eri kielisiä versiota. Jos et valitse monikielisyyttä, kirjoitusten kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä, mutta ylläpidon on hyväksyttävä ne.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fi: Vaadi sähköpostivahvistus vierailijoiden luomille käyttäjätileille

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Jos valitset tämän, uusien käyttäjien täytyy vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen ensimmäistä sisään kirjautumista ja heille toimitetaan järjestelmän luoma salasana.  Jos et valitse tätä, käyttäjät saavat valita oman salasanansa rekisteröityessään ja kirjautuvat sisään heti rekisteröitymisen jälkeen.

en: User registration guidelines
fi: Rekisteröinnin ohjeet

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään käyttäjän rekisteröintilomakkeen ylälaidassa.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: Welcome, new user created by administrator
fi: Tervetuloa, ylläpitäjän luoma käyttäjä

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun ylläpitäjä luo hänelle käyttäjätilin

en: Welcome, no approval required
fi: Tervetuloa, hyväksymistä ei vaadita

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän hyväksyntää ei vaadita

en: Welcome, awaiting administrator approval
fi: Tervetuloa, odottaa ylläpitäjän hyväksyntää

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän pitää hyväksyä heidät

en: Password recovery email
fi: Salasanan palautussähköposti

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille jotka pyytävät uutta salasanaa

en: Account activation email
fi: Käyttäjätilin aktivointisähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä aktivoidaan. (Käyttäjä on rekisteröitynyt aikaisemmin ja ylläpitäjä hyväksyy hänet nyt sivustolle.)

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Account blocked email
fi: Käyttäjätili suljettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle jos hänen käyttäjätilinsä suljetaan.

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: Account deleted email
fi: Käyttäjätili poistettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä poistetaan.

en: Notify user when account is deleted.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin poistamisesta.

en: Signature support
fi: Allekirjoitusten tuki

en: Picture support
fi: Kuvien tuki

en: Picture maximum dimensions
fi: Kuvan suurimmat sallitut mitat

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fi: Suurimmat sallitut mitat kuville, pikseleissä.

en: Picture maximum file size
fi: Kuvan suurin sallittu tiedostokoko

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko kuville kilotavuissa (kt).

en: Picture guidelines
fi: Kuvaohjeet

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään kuvan siirtolomakkeessa oletusohjeiden lisäksi.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Site email address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fi: Kuinka monta vastausta keskusteluaiheessa on oltava jotta se tulkitaan "kuumaksi".

en: Forum navigation vocabulary
fi: Foorumin navigointiin käytettävä sanasto

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: No Main links
fi: Ei päälinkkejä

en: Source for the Main links
fi: Päälinkkien lähde

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fi: Valitse mitä näytetään päälinkkeinä (tyypillisesti sivun yläreunassa)

en: No Secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Source for the Secondary links
fi: Toissijaisten linkkien lähde

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: Display author and date information.
fi: Näytä kirjoittajan tiedot sekä luontipäivämäärä.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fi: Yhteenvetosivuilla kuten etusivulla näytettävien kirjoitusten enimmäismäärä.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeuksia tarkastella pyydettyä sivua. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun pyydettyä sivua ei löydy. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: Description of your site, included in each feed.
fi: Sivustosi kuvaus, joka sisältyy kaikkiin sivuston syötteisiin.

en: Users may set their own time zone.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fi: Muistuta käyttäjiä kirjautumisen yhteydessä, jos heidän aikavyöhykettään ei ole asetettu.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fi: Käytetään vain jos käyttäjät voivat itse asettaa aikavyöhykkeensä.

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Default time zone.
fi: Oletusaikavyöhyke.

en: Empty time zone.
fi: Tyhjä aikavyöhyke.

en: Users may set their own time zone at registration.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä rekisteröitymisen yhteydessä.

en: Put site into maintenance mode
fi: Vaihda sivusto huoltotilaan.

en: Maintenance mode message
fi: Huoltotilan viesti

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fi: Käyttäjille näytettävä viesti sivuston ollessa huoltotilassa.

en: Picture directory
fi: Kuvakansio

en: Forum settings
fi: Foorum-asetukset

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fi: Tarjolla olevat muuttujat ovat: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Edit variable
fi: Muokkaa muuttujaa

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fi: Mikäli valittuna, ainoastaan käyttäjät joilla on <a href="@permissions - url">käyttöoikeus</a> "käytä sivustoa ylläpitotilassa" voivat päästä sivustollesi ja suorittaa ylläpidollisia toimenpiteitä; kaikki muut käyttäjät näkevät allamääritellyn viestin sivuston ylläpitotilasta. Sallitut käyttäjät voivat kirjautua suoraan sivustolle <a href=" @user - login">kirjautumissivun</a> kautta.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fi: Tiedostojen lataushakemiston alahakemisto, johon kuvat tallennetaan.

en: Tokens for variable values.
fi: Korvauskuviot muuttujien arvoille.

en: Mail text
fi: Sähköpostiteksti

en: <Invalid option>
fi: <Epäkelpo valinta>

en: <Multiple>
fi: <Enemmän kuin yksi>

en: Settings for each node type.
fi: Asetukselle jokaiselle sisältötyypille.

en: Edit group variables
fi: Muokkaa ryhmämuuttujia

en: Edit module variables
fi: Muokkaa moduulimuuttujia

en: Variable settings for mixed modules.
fi: Muuttujien asetukset sekalaisille moduuleille.

en: Variable groups.
fi: Muuttujaryhmät.

en: Variables per module.
fi: Moduulikohtaiset muuttujat.

en: Variable admin
fi: Muuttujien ylläpito

en: Variable realm
fi: Muuttuja-alue

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fi: Tälle muuttujalle ei ole metatietoa. Pyydä moduulikehittäjiä julkaisemaan muuttujansa. Lisätietoa saat käsikirjan sivulta <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable moduuli</a>.

en: Forum containers
fi: Foorumisäiliöt

en: Site information and maintenance mode
fi: Sivuston tiedot ja ylläpitotila

en: Global theme settings.
fi: Sivustonlaajuiset teema-asetukset.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
fi: Logo, ikonit ja muut teemakohtaiset asetukset.

en: Variable store
fi: Muuttujien tallennus

en: Variables that don't belong to any other group.
fi: Muuttujat jotka eivät kuulu mihinkään muuhun ryhmään.

en: Debug and development options.
fi: Debuggaus ja kehitysasetukset.

en: Unknown variable
fi: Tuntematon muuttuja

en: Select the source for the Secondary links.
fi: Valitse toissijaisten linkkien lähde.

en: User mail text
fi: Käyttäjän sähköpostin teksti

en: Mail parts
fi: Sähköpostin osat

en: Value of variable !name
fi: Muuttujan !name arvo

en: <Invalid value>
fi: <Kelpaamaton arvo>

en: Variable Information and basic variable API
fi: Muuttujan tiedot ja perus Variable API

en: User emails
fi: Käyttäjien sähköpostiosoitteet

en: Variable Administration UI
fi: Muuttujien ylläpitoliittymä

en: API to use variable realms from different modules
fi: API jota käytetään eri moduulien tuottamille muuttuja-alueille

en: Database storage for variable realms. This is an API module.
fi: Tietokantatallennus muuttuja-alueille. Tämä on API moduuli.
