Variable (7.x-1.1) - en to sv translation catalogue (180 entries)

en: Body
sv: Brödtext

en: Groups
sv: Grupper

en: Subject
sv: Ämne

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: File path
sv: Filsökväg

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: None
sv: Ingen

en: Number
sv: Tal

en: Country
sv: Land

en: Variable
sv: Variabel

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Name
sv: Namn

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Modules
sv: Moduler

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Theme
sv: Tema

en: Unknown
sv: Okänd

en: Options
sv: Alternativ

en: Date format
sv: Datumformat

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Public registrations
sv: Offentliga registreringar

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Feed description
sv: Beskrivning av nyhetsflöde

en: Published
sv: Publicerad

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Other
sv: Övriga

en: String
sv: Sträng

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Optional
sv: Valfritt

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton utan godkännande från en administratör.

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Empty
sv: Töm

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Length of trimmed posts
sv: Längden på förkortade inlägg

en: 200 characters
sv: 200 tecken

en: 400 characters
sv: 400 tecken

en: 600 characters
sv: 600 tecken

en: 800 characters
sv: 800 tecken

en: 1000 characters
sv: 1000 tecken

en: 1200 characters
sv: 1200 tecken

en: 1400 characters
sv: 1400 tecken

en: 1600 characters
sv: 1600 tecken

en: 1800 characters
sv: 1800 tecken

en: 2000 characters
sv: 2000 tecken

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sv: Det största antalet tecken som används i den förkortade versionen av ett inlägg. Drupal använder denna inställning för att fastställa var långa inlägg ska kapas. Den förkortade versionen av ett inlägg används företrädesvis som ingress när inlägget visas på framsidan, i XML-flöden osv. För att stänga av ingresser, välj "Obegränsat". Observera att detta val bara påverkar nytt eller uppdaterat innehåll och inte befintliga ingresser.

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Default options
sv: Standardval

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Select
sv: Välj

en: Variables
sv: Variabler

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Debug
sv: Felsök

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Site default language
sv: Webbplatsens förvalda språk

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Must users preview posts before submitting?
sv: Måste användarna förhandsgranska inlägg innan de sparas?

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera noder</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: Number of posts on main page
sv: Antalet inlägg på startsidan

en: The name of this website.
sv: Namnet på den här webbplatsen.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sv: Webbplatsens motto eller slogan (visas oftast intill webbplatsens titel).

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton men godkännande från en administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Om den här rutan är ikryssad krävs att nya användare bekräftar sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett automatgenererat lösenord. Om rutan inte är ikryssad loggas användarna in direkt vid registreringen, och kan välja lösenord under registreringen.

en: User registration guidelines
sv: Riktlinjer för användarregistrering

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text visas längst upp på registreringsformuläret. Den är användbar för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Welcome, new user created by administrator
sv: Välkomstmeddelande, då en ny användare har skapats av administratören

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome, no approval required
sv: Välkomstmeddelande, då inget godkännande behövs

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inte en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sv: Välkomstmeddelande, då kontot väntar på administratörens godkännande

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs

en: Password recovery email
sv: E-post för att återfå lösenord

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation email
sv: E-postmeddelande för aktiverat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Account blocked email
sv: E-postmeddelande då kontot blockerats

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Account deleted email
sv: E-post för raderat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare då deras konto har raderats.

en: Notify user when account is deleted.
sv: Meddela användaren då kontot raderats

en: Signature support
sv: Stöd för signaturer

en: Picture support
sv: Stöd för bilder

en: Picture maximum dimensions
sv: Största bildstorlek

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sv: Största dimensioner för bilder, i pixlar.

en: Picture maximum file size
sv: Största filstorlek för bild

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sv: Maximal filstorlek för bilder i kB.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Regional settings
sv: Lokala inställningar

en: Site email address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: Default country
sv: Förvalt land

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Date type
sv: Datumtyp

en: No Main links
sv: Inga Huvudlänkar

en: Source for the Main links
sv: Källa för Huvudlänkarna

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
sv: Välj vad som skall visas som Huvudlänkar (vanligtvis överst på sidan).

en: No Secondary links
sv: Inga Sekundära länkar

en: Source for the Secondary links
sv: Källa för Sekundära länkar

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: Display author and date information.
sv: Visa information om författare och datum.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
sv: Största antal inlägg som visas på översiktssidor såsom startsidan.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Description of your site, included in each feed.
sv: Beskrivning av din webbplats, inkluderad i varje nyhetsflöde.

en: Users may set their own time zone.
sv: Användare kan ange sina egna tidszoner.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
sv: Påminn användare vid inloggning om deras tidszon inte är angiven.

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Default time zone.
sv: Förvald tidszon.

en: Empty time zone.
sv: Tom tidszon.

en: Users may set their own time zone at registration.
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon vid registrering.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Maintenance mode message
sv: Meddelande vid underhållsläge

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i underhållsläge.

en: Picture directory
sv: Bildkatalog

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när de försöker ta bort sina konton.

en: Forum settings
sv: Inställningar för forum

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Om aktiverad så kommer enbart användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Använd webbplatsen i underhållsläge" kunna komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se meddelandet nedan som kan konfigureras. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen för filuppladdning där bilder kommer att sparas

en: Language types
sv: Typ av språk
