Variable (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (200 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Value
ja: 値

en: Groups
ja: グループ

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: File path
ja: ファイルパス

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Variable
ja: 変数

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Modules
ja: モジュール

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Unknown
ja: 不明

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Public registrations
ja: 新規アカウントの登録方法

en: Only site administrators can create new user accounts.
ja: サイト管理者のみがアカウントを作成できる

en: Feed description
ja: フィードの説明

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Example
ja: 例

en: Other
ja: その他

en: String
ja: 文字列

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Default front page
ja: デフォルトのフロントページ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Optional
ja: 任意

en: Undefined
ja: 未定義

en: Titles only
ja: タイトルのみ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ja: 訪問者がアカウントを作成できる（管理者の承認は<b>不要</b>）

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Empty
ja: 空

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Site information
ja: サイト情報

en: Length of trimmed posts
ja: ティーザーの文字数

en: 200 characters
ja: 200文字

en: 400 characters
ja: 400文字

en: 600 characters
ja: 600文字

en: 800 characters
ja: 800文字

en: 1000 characters
ja: 1000文字

en: 1200 characters
ja: 1200文字

en: 1400 characters
ja: 1400文字

en: 1600 characters
ja: 1600文字

en: 1800 characters
ja: 1800文字

en: 2000 characters
ja: 2000文字

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ja: ティーザーに使用する最大文字数を指定してください。 Drupalは指定された文字数を基準に、長い投稿を切り取ります。 この切り取られた投稿は一般に、「ティーザー」としてメインページでの表示や、XMLフィードなどに利用されます。 ティーザーの表示を無効にしたい場合は、この文字数を「無制限」に指定してください。 この設定は新規や更新されたコンテンツにのみ影響し、既存のティーザーには影響を与えないことに留意してください。 また、文字数は英語を基準にしているため、日本語では設定値の半分以下になることにも留意してください。

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: The name used to indicate anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを示す名称を入力してください。

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ja: サイトのトップページとして表示したいコンテンツの相対URLを入力してください。 よくわからない場合は <b>node</b> と入力してください。

en: Select
ja: 選択

en: Examples
ja: 例

en: Variables
ja: 変数

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Debug
ja: デバッグ

en: Date - newest first
ja: 日付の新しい順

en: Date - oldest first
ja: 日付の古い順

en: Global
ja: グローバル

en: Hot topic threshold
ja: ホットトピックのしきい値

en: Topics per page
ja: ページ単位のトピック数

en: Posts - most active first
ja: 投稿が活発な順

en: Posts - least active first
ja: 投稿が不活発な順

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Default picture
ja: デフォルトのユーザーアバター

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ja: 独自のユーザーアバターを選択していないユーザーに表示される、デフォルトのユーザーアバター画像のパスを入力してください。（ 例： misc/druplicon-small.png ）<br />指定しない場合は空欄にしてください。

en: Text length
ja: 文字列の長さ

en: Properties
ja: プロパティー

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Site default language
ja: サイトのデフォルト言語

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: Enabled, with translation
ja: 有効（翻訳対応）

en: Must users preview posts before submitting?
ja: 投稿前のプレビューを必須とするかどうかを指定してください。 「必須」にした場合、投稿前に「プレビュー」ボタンをクリックし、記入した投稿に目を通すことをユーザーに義務づけます。

en: The value of the variable.
ja: 変数の値。

en: Array
ja: 配列

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ja: このサイトの代表メール アドレスを入力してください。 これはユーザー登録やパスワードの再発行メール、各種の通知など、自動送信メールの<em>From: (差出人)</em>として使用されます。 受信者にスパム メールと見なされる可能性を減らすために、できる限りウェブサイトと同じドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: Default number of forum topics displayed per page.
ja: 各ページに表示するデフォルトのフォーラムトピック数を指定してください。

en: Default display order for topics.
ja: デフォルトのトピックの表示順を指定してください。

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: このコンテンツタイプの多言語サポートを、有効にするかどうかを指定してください。 有効にした場合、<a href="!languages">使用可能な言語</a>から1つを選ぶことのできる、言語選択フィールドが編集フォームに追加されます。 無効にした場合、新しい投稿はデフォルト言語で保存されます。 このオプションの変更によって、既存のコンテンツに影響を与えることはありません

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ja: 投稿されるコンテンツのデフォルト状態を指定してください。 ただし、「ノードの管理」権限を持ったユーザーは常に設定を変更することができます。

en: Number of posts on main page
ja: メインページの投稿数

en: The name of this website.
ja: サイトの名前を入力してください。

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ja: サイトの標語やキャッチフレーズなどを入力してください。 これはよくサイトのタイトルと並んで表示されます。

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Number of items in each feed
ja: 各フィードのアイテム数

en: Default number of items to include in each feed.
ja: 各フィードに含める、デフォルトのアイテム数を指定してください。

en: Feed content
ja: フィードの内容

en: Titles plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ja: 各フィードのアイテムにデフォルトで表示する内容を指定してください。 この設定はサイト全般で使用されます。

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: このコンテンツタイプの多言語サポートを、有効にするかどうかを指定してください。 有効にした場合、<a href="!languages">使用可能な言語</a>から1つを選ぶことのできる、言語選択フィールドが編集フォームに追加されます。 また、使用可能な言語に対応するコンテンツの翻訳を持たせることのできる、「翻訳対応」にすることもできます。 無効にした場合、新しい投稿はデフォルト言語で保存されます。 このオプションの変更によって、既存のコンテンツに影響を与えることはありません。

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ja: 訪問者が新規アカウントを作成できる（管理者の承認が<b>必要</b>）

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ja: 訪問者がアカウントを作成する際にメールの確認が必要

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ja: ユーザーが入力したメールアドレスの有効性を、確認するかどうかを指定してください。 チェックを入れると、新しいユーザーはシステムが自動生成したパスワードをメールで受け取り、それを使用することでログインできるようになります。 チェックを入れない場合、新しいユーザー自身が任意のパスワードを登録し、その直後からログインできるようになります。

en: User registration guidelines
ja: ユーザー登録のガイドライン

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ja: ユーザー登録の際にユーザーへ提示したいテキストを記入してください。<br />
    このテキストはユーザー登録フォームの一番上に表示され、ユーザー登録を円滑に進めてもらうための説明などを掲示するのに役立ちます。

en: Welcome, new user created by administrator
ja: 管理者の作成したユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ja: 管理者が作成した新しいユーザーアカウントへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Welcome, no approval required
ja: 承認不要のユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ja: 管理者による承認が不要の場合に登録と同時に新しいユーザーへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Welcome, awaiting administrator approval
ja: 管理者の承認待ちユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ja: 管理者による承認が必要な場合に登録と同時に新しいユーザーへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Password recovery email
ja: パスワード再発行メール

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ja: パスワードの再発行を要求したユーザーへ送信する、メールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Account activation email
ja: アカウントの有効化メール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ja: 管理者による承認が必要なサイトで、すでに登録されたユーザーのアカウントを管理者が有効化した際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is activated.
ja: アカウントが有効化された際にユーザーへ通知

en: Account blocked email
ja: アカウントブロックのメール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ通知

en: Account deleted email
ja: アカウント削除のメール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ja: アカウントが削除された際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is deleted.
ja: アカウントが削除された際にユーザーへ通知

en: Signature support
ja: 署名のサポート

en: Picture support
ja: ユーザーアバターのサポート

en: Picture maximum dimensions
ja: ユーザーアバターの最大画像サイズ

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ja: ユーザーアバターとして使用できる画像サイズの上限を、ピクセル単位で入力してください。<br />（例えば、<b>100*80</b> までに制限したい場合は <b>100x80</b> と入力してください）

en: Picture maximum file size
ja: ユーザーアバターの最大ファイルサイズ

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ja: ユーザーアバターとして使用できるファイルサイズの上限を、KB（キロバイト）単位で入力してください。<br />（例えば、<b>30KB</b> までに制限したい場合は <b>30</b> と入力してください）

en: Picture guidelines
ja: ユーザーアバターのガイドライン

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ja: アバターに関してユーザーに提示したいテキストを記入してください。<br />
    このテキストはユーザーアバターのアップロードフォームに表示される、デフォルトのガイドラインに追加されます。 ユーザーが作業を円滑に進めるられるように、アップロードに関する説明などを掲示するのに役立ちます。

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ja: 記事が"活発"と評価される返信数。

en: Forum navigation vocabulary
ja: フォーラムナビゲーション用語集

en: Date type
ja: 日付型

en: No Main links
ja: メインリンクなし

en: Source for the Main links
ja: メインリンクのソース

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ja: メインリンク(一般的にページの上部)に表示する項目を選択。

en: No Secondary links
ja: セカンダリーリンクなし

en: Source for the Secondary links
ja: セカンダリーリンクのソース

en: Preview before submitting
ja: 投稿前にプレビュー

en: Display author and date information.
ja: 作成者と日付情報を表示。

en: Author username and publish date will be displayed.
ja: 作成者のユーザー名と公開日付が表示されます。

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ja: トップページのように、記事が一覧として表示されるページの最大記事数。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Description of your site, included in each feed.
ja: すべてのフィードに含まれるサイトの説明。

en: Users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ja: タイムゾーンが設定されていない場合、ログイン時にユーザーに注意をうながす

en: Only applied if users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる場合のみに適用

en: Time zone for new users
ja: 新規ユーザーのタイムゾーン

en: Default time zone.
ja: デフォルトタイムゾーン。

en: Empty time zone.
ja: タイムゾーンなし。

en: Users may set their own time zone at registration.
ja: 登録時にユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: Put site into maintenance mode
ja: サイトをメンテナンスモードにする

en: Maintenance mode message
ja: メンテナンスモードメッセージ

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ja: サイトがメンテナンスモードの時に表示されるメッセージ。

en: Picture directory
ja: 画像のディレクトリー

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ja: アカウントが削除しようとした際にユーザーへ送信する、メールのメッセージの編集と、送信するかどうかを指定してください。

en: Forum settings
ja: フォーラムの設定

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ja: 有効にすると、「メンテナンスモードのサイトにアクセス」の<a href="@permissions-url">権限</a>を持っているユーザーのみがサイトにアクセスできる状態になります。他のユーザーに対しては以下で設定したメッセージが表示されます。この権限をもつユーザーは<a href="@user-login">ユーザーログイン</a>ページからログインできます。

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ja: ファイルアップロード用ディレクトリー内の、写真保存用サブディレクトリーです。

en: Variable settings for mixed modules.
ja: 混在したモジュールの変数設定。

en: Language types
ja: 言語タイプ

en: Simple text
ja: シンプルテキスト
